Jump to content

Saçlarınız Neden Dökülüyor?


Olcix

Önerilen Mesajlar

Saçlarınız dökülmeye başladıysa aman dikkat! Buna sağlığınız ile ilgili önemli değişiklikler neden oluyor olabilir..

Hızlı kilo kaybetmek saçların dökülmesine neden olmaktaKullandığınız ilaçlardan beslenme alışkanlıklarınıza kadar bir çok faktör saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.Saç dökülmelerinin yaygın sebepleri arasında kan sulandırıcı, tansiyon düşürücü, guatr ilaçları ve lipid düşürücülerin de aralarında yeraldığı ilaçların dışında kemoterapi ve radyasyon gibi kimyasal maddelere maruz kalmak yer almaktadır.Sıkı diyetler, hormonal nedenler ve hızlı kilo kaybetmek gibi beslenme faktörleri, gebelik, ateşli hastalıklar ve anemi de saç dökülmelerinde etkili olmaktadır. Vitamin ve özellikle çinko ve selenyum gibi mineral eksiklikleri, yaşlılık, tiroid ve bağışıklık sistemi hastalıkları, yaygın veya bölgesel deri hastalıkları, psikolojik veya fiziksel stres gibi sebepler de saç dökülmelerine yol açıyor.”

 

Saçı her gün yıkamak doğru değil

Saçınızın dökülmesini önlemek için önce buna sebep olan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Bunun dışında beslenme alışkanlıklarına, özellikle proteinden zengin, karbonhidrattan fakir beslenmeye, yeşil sebze, süt, yumurta, baklagiller tüketimine dikkat edilmeli.

Saçınıza mümkün olduğu kadar jöle, boya, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapmayın. Yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa, kışın ise soğuğa karşı gerekli önlemleri alın.

Saçı her gün yıkamak doğru değil. İki üç günde bir PH değeri 5,5 olan şampuanlar ile yıkamak yeterli. Saçı sık yıkamak saçın yağ dengesini bozar. Eğer bu hususlara dikkat edilirse zaten saç dökülmesi de en aza indirilir.”

Sağlıklı saçlara sahip olmak için deniz mahsulleri tüketin

Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden birisi dengesiz beslenmektir.Sağlıklı saçlara sahip olmak için öncelikle;

* Folik asit (yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve mercimek),

* B12 vitamini (karaciğer, börek gibi sakatatlar, deniz ürünleri ve süt),

* Bakır (lahana, karnabahar ve diğer yeşil yapraklı sezeler)

* Yeterli protein ve çinko (özellikle yumurta, deniz ürünleri, fasulye, ceviz ve süt),

* Selenyum (deniz ürünleri, soğan, sarımsak) gibi vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde almaya dikkat eetmeniz gerekiyor.

 

Ayrıca saç sağlığınız için sigarayı bırakmak da önem taşıyor.

Sanılanın aksine saçların gürleşmesi için saçları kısa kestirmenin doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor. Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale geliyor.

Saç bu kırılmaların temizlenmesi ile daha kolay uzuyor ve daha canlı hale gelebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

B12 eksikliği ciddi anlamda saç dökülmesine sebep oluyor gerçekten.Öyle karaciğer, böbrek bilimum sakatat yemeye gerek yok aslında.Günde bir kaç bardak havuç suyu içmek sorunu ortadan kaldırıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

B12 eksikliği ciddi anlamda saç dökülmesine sebep oluyor gerçekten.Öyle karaciğer, böbrek bilimum sakatat yemeye gerek yok aslında.Günde bir kaç bardak havuç suyu içmek sorunu ortadan kaldırıyor...

 

Tiroyid sorunu olan kişilerinde saçları dökülür kendimden biliyorum bir dönem aşırı şekilde dökülme oldu havuç suyunu içemem malisef tiroyidi tetikliyor:(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...