Jump to content

Köpekler Neden Kendi Dışkılarını Yerler? Çaresi Nedir?


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dışkı yemenin (coprophagia) kesin sebebi bilinmiyor. Bu konuda pek çok teori var.

Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır.Ancak bazı sağlık sorunlarısmiliv.gif örneğin pankreas yetmezliğismiliv.gifparazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlıksmiliv.gif koprofajiyi şiddetlendirir.

 

Bazensmiliv.gif pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göresmiliv.gif sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpeklersmiliv.gif "kanıtı" ortadan kaldırmak için kendi dışkılarını yerler.

 

Bir başka teoriye göre koprofajismiliv.gif büyümeyle geçen bir özelliktir. Köpeklerin akrabası olan kurt ve çakallar da kendi dışkılarını yerler. Otçul hayvanların dışkılarını yedikleri de görülmüştür. Bunun sebebininsmiliv.gif otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır.

 

Bazı durumlarda koprofajismiliv.gif diğer hayvanlardan seyretmek suretiyle öğrenilen bir davranıştır. Bazen de yavru köpekler herşeyin tadına bakmak isterler.

 

Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Busmiliv.gif düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır.

 

Son olaraksmiliv.gif bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler.

 

Bu sorunun önüne geçmenin en iyi yolu hayvan dışkılarını ortadan kaldırmaktır.

 

Köpeğin yemeğinesmiliv.gif dışkının tadını değiştiren bir madde (ülkemizde mevcut değil) ilave etmek bir çözüm olabilir. Ya da dışkının üzerine bibersmiliv.gif karabiber vs. serpmek denenebilir. Bu yöntemlersmiliv.gif eğer koprofaji alışkanlığı çok yeniyse işe yarayabilir. Ama bu bir alışkanlığa dönüştüysesmiliv.gif bu alışkanlığı kırmak çok zordur.

 

Yürüyüş esnasında köpekler tasmalı olmalıdır. Çok gerekirse bir ağızlık takılabilir. Ancaksmiliv.gif köpeğinizi ağızlık takılı halde asla başıboş bırakmayın.

 

Köpeğinizin bol bol oyun oynamasını sağlamak ve arasıra ona yeni oyuncaklar almak onun ilgisini dağıtır ve rahatlamasını sağlar.

 

Koprofajinin stresten kaynaklandığı durumlardasmiliv.gif stresin sebebini ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak gerekir. Bunun yanısıra köpeğinizin gıdasında yeterli B vitamini olduğuna ve aşırı karbonhirat bulunmadığına emin olmalısınız.

 

Bazı köpeklersmiliv.gif beslenme saatleri sıklaştırılarak düzelmiştir. Ancak günlük verilen yemek miktarı aynı kalmalıdır.

 

Bazı hayvan sahipleri Prozyme (ülkemizde mevcut değil) adlı bir ürünü yemeklere katarak koprofajinin önüne geçebilmiştir.

 

Köpeğinizi kendi dışkısını yiyor diye asla cezalandırmayın. Busmiliv.gif koprofajiyi şiddetlendirebilir.

 

Unutulmaması gereken en önemli şeysmiliv.gif koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmedensmiliv.gif farkına varılır varılmazsmiliv.gif mümkün olan en kısa sürede önüne geçmeye çalışmalıdır.

 

Böylece başarı şansı artar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...