Jump to content

400 Yıllık Dev Yumurta


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

400 yıllık dev ‘Madagaskar Filkuşu’ yumurtası satışa çıkarılıyor. 90 cm. boyundaki yumurta standart bir tavuk yumurtasından 300 kat daha büyük.

 

Yaşadığı dönemde en büyük kuş olan Madagaskar filkuşlarının nesli 17. yüzyılda tükendi. Ancak bu dev kuşlardan birinin yumurtası bugüne ulaşmayı başardı.

 

090326-%20dev%20yumurta1.widec.jpg

 

400 yıllık olduğu tahmin edilen edilen yumurta Viktorya Dönemi kaşiflerinden biri tarafından bulunmuştu.

 

Yumurtanın bugünkü sahibi paleontolog John Shephardsmiliv.gif satmaya karar verdiğinde yumurtaya yaklaşık 7 bin 500 dolar değer biçildi. Shephard yumurtanın bu paraya değeceğini düşünüyor: “Yumurta hep bir konuşma konusu oldu. Gözünüz ister istemez ona takılıyor. Tek başınasmiliv.gif basitlikten gelen bir güzelliği var.”

 

100 OMLET YAPILABİLİR

Yumurtanın göze çarpan özelliği sadece güzelliği değil. Boyutları da yumurtayı göz alıcı kılıyor. 90 cm boyundaki filkuşu yumurtasısmiliv.gif standart bir tavuk yumurtasından 300 kat daha büyük. Tek bir filkuşu yumurtasıyla yüz omlet yapılabilir. Bir tavuk yumurtası 74 kaloriykensmiliv.gif filkuşu yumurtası 22 bin 000 kalori içeriyor.

 

090326-%20filku%C5%9Fu.standard.jpg

 

3 METRELİK DEV KUŞ

 

Bu dev yumurtayı yumurtlayan kuş da bir devdi. 3 metrelik boyuyla iri kıyım bir devekuşuna benzeyen Madagaskar filkuşu yaşadığı zamanın en büyüğüydü. Günümüzde yaşayan en büyük kuş olan devekuşunun boyu en fazla 2.70 metreye ulaşabiliyor.

 

17. yüzyıla kadar Afrika’da yaşayan filkuşlarının soyusmiliv.gif aşırı avlanma yüzünden tükendi. Madagaskar filkuşlarısmiliv.gif doğrudan insanlar nedeniyle soyu tükendiği bilinen tek dev kuş türü olma özelliğine de sahip.

 

Korkutucu görünümüne rağmen filkuşları hayvanlarla değilsmiliv.gif bitkilerle beslenirdismiliv.gif yani otoburdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...