Jump to content

Otomotiv İhracatı Son 60 Ayın Rekorunu Kırdı


BlueCape
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 

Otomotiv ihracatı, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 artışla 2 milyar dolara yükselerek son 60 ayın rekorunu kırdı.

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) raporuna göre, ihracatı eylül ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 31 artış gösteren otomotiv endüstrisi, ihracatta yakaladığı yüksek oranlı artışlarla ihracatı, yüksek üretim kapasitesiyle de Türkiye ekonomisini sürüklüyor.

Yılın ocak-eylül dönemini kapsayan 9 ayda da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 ihracat artışı yakalayan ve 15 milyar 734 milyon dolara ulaşan otomotiv ihracatı, sektörün performansını gösteriyor.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, eylül ayında bütün ürün gruplarında ihracat artışı elde edildiğini belirterek, "Bu yıl, 20 milyar dolarlık ihracatı hedefleyerek yola çıkmıştık. Sektörümüz, gösterdiği yüksek performansla hedeflerin üzerine çıktı. Beklentileri aştık. Yıl sonunda hedefin yüzde 10 üzerine çıkmayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Sektörün gösterdiği performansı ürün grupları açısından da değerlendiren Sabuncu, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzde 60 artışı ve bu ürün grubunda Türkiye'nin Avrupa'nın bir numarası olduğunu vurgulayarak, ticari araçta marka haline gelmenin avantajını yaşadıklarını vurguladı.

 

Ülke bazında da önemli artışlar yaşandığına değinen Sabuncu, "Özellikle Birleşik Krallık'a yüzde 148'lik ihracat artışı çok önemli. AB bölgesine yaptığımız toplam ihracatta da yüzde 37 artış var. İhracatın özellikle gelişmiş ülke pazarlarına yönelik olması ayrı bir anlam taşıyor" dedi.

Rapora göre, Türkiye'nin otomotiv ihracatı 2012 eylül ayında 1 milyar 498 milyon dolarken yüzde 31 artışla bu yıl 1 milyar 966 milyon dolara yükseldi. Ocak-eylül döneminde de 2012'de 14 milyar 30 milyon dolar seviyesinde bulunan ihracat yüzde 12 artışla 15 milyar 734 milyon dolara ulaştı.

 

Eylülde yan sanayide de bir önceki dönemin aynı ayına göre yüzde 21 yükselişle 823 milyon dolar ihracat yapıldı. Bunu yüzde 29 artış ve 598 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 60 yükseliş ve 402 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, yüzde 34 büyüme ve 105 milyon dolarla otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu izledi.

 

Yılın ocak-eylül döneminde ise yan sanayide yüzde 10 büyümeyle 6 milyar 777 milyon dolar, binek otomobillerde yüzde 17 büyümeyle 5 milyar 181 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 12 büyümeyle 2 milyar 744 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise 755 milyon dolar dış satış gerçekleştirildi.

 

Kaynak : Otomotiv ihracatı.....

otomobil_satislari_taban_yapti13504223290_h941088.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...