Jump to content

Hangi Hayvanların Zehiri En Fazla Öldürücüdür?


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok canlı için tehlikeli ve öldürücü tesiri olan zehir dediğimiz maddeler, bazı hayvanların en önemli silahıdır. Her canlıya onun bütün hayatı ile uyum içinde olacak bir silah bahşeden Allah, zehiri de bazı canlılara silah olarak vermiştir. Buna ilaveten hem dert hem de derman özellikleri olan bu zehirleri üreten hayvanları, zarar verme ihtimallerine karşı, bilmekte fayda vardır.

 

Bugüne kadar incelenen hayvanlar arasında Avustralya sularında yaşayan Mavi halkalı ahtapottan daha zehirlisi bulunamamıştır, Papağana benzer gagasıyla küçük bir ısırık atıp buraya zehirini fışkırtan 15 cm boyundaki bir ahtapot, yetişkin bir insanı 1-2 dakika içinde öldürür. Bu zehir tetrodotoksin ismini alan ve avların sinir sistemini felcederek öldüren bir nörotoksin (sinir zehiri) dir. Bu ahtapotun ısırdığı insanın ağzı aniden kurur, şuur kaybı olur ve sonunda solunumu durur.

 

Tetrodotoksin zehirinin biraz farklı bir çeşidi, Kuzey Amerika'nın batısında yaşayan bir su semenderinde (kuyruklu kurbağa) de görülür. Ancak canlı vücudunda yapılan ve temelde protein moleküllerinden sentezlenen bu zehirler, ısıtıldığında yapısı bozulduğu için tesirini kaybeder, tıpkı yumurtanın piştiğinde katılaşarak mahiyetinin değişmesi gibi. Onun için gerek zehirli balıklar ve gerekse de zehirli semenderler, birçok kişi tarafından pişirilerek rahatça yenilmektedir.

 

A.B.D. için en zehirli hayvan Hawai denizinde yaşayan iki renkli deniz yılanıdır. Bunun ısırmaları, karada yaşayan yılanlardan daha öldürücüdür. Yaratılış açısından bunun da değişik bir hikmeti vardır; çünkü sürüngenler hava solunumu yaptığından, arada sırada su üzerine çıkarak hava almaları gerekir. Yani deniz altındaki bir avı yakalama savaşını, çok uzun müddet devam ettiremez ve yaralanmış bir avı çok uzun süre takib edip ölmesini bekleyemez. İşte bunun için deniz yılanlarının zehirleri çok güçlü ve âni tesirli kılınmıştır. Kara yılanlarının ise zehiri daha geç tesir eder, çünkü yaralanmış avın ölünceye kadar takip edilmesi, solunum problemi oluşturmaz.

 

Kara yılanları içinde en tehlikeliler, Asya'nın Kobraları, Afrika'nın siyah mambaları ve Australya'nın Taypanlarıdır. Kral Kobra (Ophiophagus hannah) çok korkulmasına rağmen zehirinin öldürme şiddeti, mavi halkalı ahtapottan daha azdır. Ancak kobranın ürettiği zehirin miktarı çoktur. Kral kobra bir fili yutamadığı halde, fili öldürecek kadar bol zehir üretir. Bunların zehirleri de, avı felçeden nörotoksin yapısındadır. Halbuki çıngıraklı yılanın zehiri hemotoksin (kan zehiri) özelliğine sahiptir. Kan damarlarının ve kanın yapısını bozarak, canlının ölümüne sebep olur, Bütün bu zehirlerin önemli bir faydası da avın öldükten sonra sindirimine yardımcı olarak dokuları parçalamaya başlamasıdır. Isırık yerinde sindirimin başlaması, bir yanma ile kendini belli eder.

 

Prof.Dr. Arif SARSILMAZ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...