Jump to content

Cumhuriyetten Önce Açılan Müzik Kurumları


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında her sahada olduğı gibi "Enderûn" denen saray okulunda çöküntü, çözülme, özelliğini kaybetme ve fonsiyonunu yitirme başlamıştı.

 

Enderunun bu durumu göz önüne alınarak yeni bir müzik kurumu olan "Mızıka-i Hûmayun" açılmış ve bu kurum daha çok Batı Müziği'ne önem vermiştir.

 

20. yüzyılın başalarında yeni bir kuruluş ortaya çıkar, Millî Eğitim Bakanlığı, o zamanki adıyla "Maarif Nezareti", 1914 yılında İstanbul'da "Darülelhan" (Nağmelerin evi) adıyla bir devlet konservatuvarı açar, mûsıkî bölümünün başına da Musa Süreyya Bey getirilir. Bu kişinin ilk işi 1926'da Darülelhan adının İstanbul Konservatuvarı'na çevrilip yeni kültürümüz için gereksiz olan ŞARK MÛSIKÎSİ'nin kaldırılmasını istemek oldu. Böylece okullardan mûsıkî dersleri zamanın bakanı tarafından kaldırıldı.

 

Darülelhan'ın yanı sıra, pek çok cemiyet ve özel mûsıkî mektebi de, asrın başlarından Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar, Türk Mûsıkîsi öğretimi ve icrâ'sı sahalarında faaliyet göstermiştir.

 

Bunların arasında ; 1922 yılında Fahri Kopuz, Kanunî Nâzım bey ve Ali Rıza Şengel tarafından kurulan:Terakk-i Mûsıkî Mektebi, 1925 yılında Abdülkadir Töre tarafından kurulan Gülşen-i Mûsıkî Mektebi, 1916'da Fahri Kopuz ve arkadaşları tarafından kurulan ve 1931'e kadar varlığını sürüdüren, özel okullar içinde en uzun ömürlü ve verimli olanı DARÜTTALİM-İ MÛSIKÎ .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...