Jump to content

Esneme Ve Hapşurma Hakkında........


Guest SiRiuSS
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir gün hocalarımdan birinin yanında hapşırdım. Hocam bir müddet yüzüme tuhaf tuhaf baktı ve “neden hapşırınca el hamdü lillah demedin?” diye sordu. Ben cevap vermedim. O zaman şu açıklamayı yaptı.

Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde “esnemek şeytandan, hapşırmak ise rahmandan kaynaklanır” buyurmuşlar. Bunun bir çok açıklaması ve hikmeti vardır. Fakat havas alimleri konuyu şöyle değerlendirmişlerdir.Şeytanın insanın içine girebildiği üzerinde ittifak edilen bir gerçektir. Buradaki şeytandan maksat süfli olan cinlerdir. İnsan vücudunda şeytanın girmesi için bir çok kapı olmakla beraber en çok kullandığı kapılar ağız ve burun yollarıdır. Çünkü bu iki kapıdan vücudun her yerine yol vardır. İnsan vücuduna girmeye çalışan şeytan insanın yanına gelir ve ağzını açması için çalışır. Bunu nasıl yaptığı bilinemez. (Zaten günümüzde tıp ilmide esneme ve gerinmenin sebeplerini tam olarak açıklayamamaktadırlar). Fakat bunu yapmak için insanın en zayıf olduğu anları seçer.

Bir insan üç yerde çok esner.

1-Uykusu gelince.

2-Acıkınca

3-Nazar değince

Her üç zamanda insanın bedenen ve ruhen zayıfladığı zamanlardır. Bedenen ve ruhen gücü azalmış olan insanı şeytanın etkilemesi çok kolaydır. Şeytanın insanın içine girememesi için ağzını kapatması ve besmele yada salavat okumaya çalışması lazımdır. Ağzı kapatmak hemde görgü kuralları açısından önemlidir.Hapşırmaya gelince:Bunu havas alimleri şöyle izah etmişler. İnsan bedeninde bulunan melekut yada ulvi varlıklar insan bedenindeki şeytanı kovarlar. Şeytanın çıkması için bedenin olanca gücünü sarf etmesi gerekir ki hapşırmak bu durumların en güçlüsüdür. Öyleki bir insanın hapşırması esnasında vücut, o insan gözlerini açık tutsa gözler yuvasından çıkacak kadar basınç uygular. Bu basınca dayanamayan şeytan giriş yolundan geri dışarı atılmış olur. Bu durum insanın Allah’a hamd ve şükür etmesi gereken bir durumdur.Sahabeden biri peygamberimizin yanında hapşırmış. Hamd etmeyince peygamberimiz tarafından ikaz edilmiştir. Peki hamd ve şükür edilmese ne olur?İnsan bedeninden çıkan şeytan (kötü cin) kendisine yeni bir yuva aramaya başlar. Eğer hapşıran el hamdü lillah demezse oraya geri döner. Fakat derse kendine başka bir yuva arayışı içine girer. Çevrede başka insan varsa onlara yönelir. Onların bu tasalluttan kurtulması için “yerhamükellah” demesi yada başka bir duada bulunması gerekir. O kapının da kapalı olduğunu gören şeytan son bir umutla eski kapıya gider. Eğer oradan bir tepki ile karşılaşmazsa oraya girer. Yok o “yehdiyna ve yehdiykümüllah” derse hem kendisi hemde karşıdaki için dua etmiş olur ve orda kendisine yer olmadığını gören şeytan oradan uzaklaşır. Günümüzde hapşırana çok yaşa denir. Bu ne dini nede milli bir anlam taşımamaktadır. Bu sadece bir iyi dilek ifadesidir. O kadar.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir hastayı okuduğunuz zaman bir esneme tutar

 

bu esneme bildiğimiz esnemelerden farklı olarak içteki bir nesneyi dışarı atar gibi dışa sert bir hava vermeyle biten bir esnemedir

 

işte bu sırada belirtilen şeytani varlıkların vücuttan ağız yoluyla

 

biran önce kendisini atma çabasından kaynaklandığını tahmin ediyorum

 

ayrıca bugün hapşırıpta hamdeden kişiye yerhamükellah diyen çevremdeki birkaç kişi hariç rastlamıyorum bile

oysaki hadis i şerifte bunun bir mü'minin diğer bir mü'min üzerine bir hak olduğu söylenir

islamı ne kadar bildiğimiz bu kadar basit ve önemli bir konuda bile ortaya çıkıyor....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

okadar sık ve peş peşe hapşuran biri oldum ki.. arktık annem dayanamıyor hapşurmalarıma. fakat namaza başladıgımdan beri ciddi bir azalma oldu. bazen namazın arasında hapşuruyorm. el hamdü lillah demeyi hiç aksatmam cok şükür:) paylaşım için tşkr..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...