Jump to content

Sarı Nokta Hastalığı Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı 60 yaş üzerindeki insanlarda geri dönüşümsüz görme kaybının en önemli sebepleri

 

Bu hastalık gözün arka kısmındaki sarı nokta (makula) olarak bilinen görme merkezini tutar. Makula, keskin ve renkli görmeden sorumludur. Bu bölgede meydana gelen bir hasar, görmeyi olumsuz yönde etkiler, görme azalır, başlangıçta düz çizgiler eğri veya kırık görünmeye başlar, daha sonra görme alanının merkezinde siyah bir leke meydana gelir. Hasta nereye bakıyorsa tam ortasını bulanık görür ama etrafını seçebilir.

 

Makula dejenerasyonu ilerledikçe kişinin yaşam konforu düşer, kitap veya gazete okuma, araba sürme, televizyon seyretme gibi günlük işlevlerde zorluklar başlar. Makula dejenerasyonu tamamen körlük yapmaz ancak görmede çok belirgin bir azalma olabilir. Hastalık erken dönemde teşhis ve tedavi edilirse, mevcut görme düzeyleri korunabilir ve görme kayıplarının ilerlemesi durdurulabilir. Beyaz ıkta, ileri yas grubunda, sigara kullananlarda, hipertansiyonu olanlarda, kan yağları yüksek olanlarda, güneş ışığına fazla maruz kalanlarda, ailesinde bu hastalıktan olanlarda daha sık görülür.

 

Hastalığın kuru ve yaş tip olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Hastaların % 90 gibi büyük bir çoğunluğunu kuru tip oluşturmaktadır, yavaş ilerler. Yaş tip ise vakaların ancak %10 unda görülür ama hızlı ilerlediğinden geri dönüşümsüz merkezi görme kaybından büyük oranda yaş tip sorumludur. Kuru tip de bazen yaş tipe dönüşebilir.

 

Sarı nokta hastalığında en önemli konu erken tanı ve erken başlanan tedavidir. Çünkü esas amaç sadece varolan görmenin korunmasıdır. Görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. Bazı durumlarda tedaviyle nadiren de olsa görme artırılabilmektedir.

Kuru tip sarı nokta tedavisinde ağızdan alınan ilaç tedavisi :

 

Kuru tip makula dejenerasyonunda anti oksidan, A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko içeren haplarla koruyucu tedavi yapılmaya çalışılır.

 

Yaş tip sarı nokta tedavisinde ilaç enjeksiyonu :

 

Yaş tipte ise göz içine iğne tedavisi uygulanır. İğne tedavisi çok kısa sürer, uygulaması basittir ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Göz içine özel bir ilaç enjekte edilir.Bu ilaç göz arkasında sarı nokta bölgesinde yeni kırılgan damar oluşumunu engeller, görmenin azalmasını durdurur, hatta bazı durumlarda görme düzeyini artırabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...