Jump to content

40’lı Yaşlar Gözlerinizin Kabusu Olmasın !..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lokantada menüyü, alışveriş sırasında etiketleri, gazete ve kitapları okumakta zorlanıyorsanız, 40’lı yaşların getirdiği yakını görme bozukluğuna “merhaba” demiş durumdasınız. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan PresbyMAX yöntemi ile 60 saniyeden kısa bir sürede, üstelik gözünüze herhangi bir cisim yerleştirilmeden, sadece ışık tedavisiyle yakın görme sorununa veda edebiliyorsunuz.

 

PresbyMAX tedavisiyle sadece yakın görme değil, beraberinde astigmat, miyopi ve hipermetropi türündeki görme kusurlarınız da ortadan kaldırılıyor. Bu yöntem hakkında çok daha detaylı bilgi vermek için aşağıda ki konu başlıklarına dikkat çekmek istiyorum.

 

Yakın gözlük kullananlar için ideal çözüm

 

PresbyMAX 40 yaşından sonra gelişen yakın okuma sorununu çözen bir lazer yöntemi. Batıda uzun süredir kullanılan ama ülkemize yüksek yatırım maliyeti nedeniyle ilk defa benim bağlı olduğum kurum bünyesinde uygulanmaktadır. 40 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık % 85’i bu tedaviye uygunluk gösterdiğini söyleyebilirim.

 

Bu tedavi en fazla kaç yaşındaki bir kişiye uygulanabilir?

 

Sadece alt yaş sınırı var. 40 yaşın üzerine uygulanan bir işlem bu. 100 yaşında da olsa, gözün yapısı uygunsa bu işlemi uygulayabilirsiniz.

 

Daha önce lazerle gözlerini çizdirmiş bir kişiye uygulanabilir mi ?

 

Daha önce lazerle gözlüklerinden kurtulmuş kişilere de rahatlıkla PresbyMAX uygulanabilir. Sonuçları, diğer hastalarla tamamen aynıdır. Yeter ki hastanın lazer uygunluk testi olumlu sonuç versin.

 

Lazer uygunluk testi nedir?

 

Yakını göremeyen ve PresbyMAX tedavisine aday tüm hastalar önce uygunluk testinden geçmelidirler. Uygunluk testinde göz yapısının böyle bir lazer için uygun olup olmadığı test ediliyor. Kornea kalınlığının yanı sıra kornea yüzeyinin haritası çıkartılıyor, kornea dokusunun eğrilik yarıçaplarına bakılıyor. Basit 5 dakikalık bir işlemdir uygunluk testi.

 

Katarakt ameliyatı olmuş hastalar da PresbyMAX tedavisi olabilir mi?

 

Daha önce katarakt ameliyatı geçirmiş kişilere de PresbyMAX yapılabilir. Bu hastalar da yakın okuma gözlüklerinden bu uygulamayla rahatlıkla kurtulabilirler. Eğer varsa aynı seansta uzak için kullandıkları gözlük numaraları da tabii ki sıfırlanır.

 

PresbyMAX’in etkisi kalıcı mıdır geçici midir?

 

Uzak için miyop, hipermetrop ve astigmat da aynı seansta düzeltildiyse bu etki kalıcıdır. Yakın okuma için yapılan düzeltme ise 6-7 sene sonra hafifçe gerilemeye başlar. Ama cep telefonu mesajı görme, saate bakma gibi günlük aktivitelerimizi zaten yapabiliyor olacağız. Eğer çok daha ince işlerle de uğraşmak istiyorsak o zaman yeniden PresbyMax lazeri düşünebiliriz.

 

Bu işlemin bir riski var mıdır?

 

Dünya üzerinde excimer laser uygulamasıyla kör olan tek bir kişi yok. Tüm dünyada şu ana dek yaklaşık 30 sene içinde 35 milyon kişiye excimer laser uygulandı. Bu tedavi artık kendini çoktan ispatlamış durumda. PresbyMAX de excimer laser ile yapılıyor. Çok nadir olarak kornea zarında kırışma veya bizim DLK dediğimiz bir steril reaksiyon veya mikrobik bir enfeksiyon olabilir ki tüm bu durumlar basit damlalarla veya korneayı bir solüsyonla yıkayarak giderilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...