Jump to content

DIN Duyarlığı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

DIN duyarlığı (İngilizce: DIN film speed), fotoğraf veya sinema filmlerinin ışık duyarlığını belirten ve yakın zamanlara kadar kullanılmış olan bir ölçü sistemidir.

 

Bazen "DIN derecesi" olarak da adlandırılmış olan bu ölçü sistemi, Alman Standartlar Enstitüsü (Deutsches Institut für Normung)'nün ortaya koyduğu bir standada dayanıyordu ve yine eşzamanlı olarak kullanılan Amerikan Standartlar Enstitüsü (American Standards Association)'ne ait ASA duyarlık sistemiyle birlikte artık kullanımdan kalkmışlardır. Tüketiciye sunulan ticari fotoğraf filmlerinin kutularının üzerlerinde genellikle her iki sisteme ait duyarlılık derecesi de yazılı oluyordu.Analog fotoğraf makineleri ve film kameralarının yerlerini büyük ölçüde digital fotoğraf ve film makinelerine bıraktığı günümüzde, her iki standart da artık yerini modern ISO sistemine bırakmıştır.

 

Gün ışığında çekim yapmak üzere gündelik kullanım için üretilmiş standart bir fotoğraf filmi 21 DIN duyarlığındaydı ve bu değer, daha yaygın olarak kullanılan ASA duyarlık sistemindeki 100 ASA değerine karşılık geliyordu. 21 DIN duyarlılığı "21°" şeklinde yazılmaktaydı. DIN derecelendirmesine göre bir filmin duyarlığı her üç derecede bir misli artmaktadır. Örneğin 24 DIN (24°)'lik (200 ASA) bir filmin duyarlığı, 21 DIN (21°)'lik (100 ASA) bir filmin iki mislidir. DIN skalası en düşük değer 9° ilâ en yüksek değer olan 51° arasında değişmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • ASA Duyarlığı...

      Bu diapozitif filmin kutusunda, duyarlığının 64 ASA (yeni sisteme göre ISO) veya 19 DIN olduğu belirtilmiş. 1935'ten beri üretilen "Kodachrome" filmlerinin üretimi 73 yılın sonunda 2009'da durduruldu.   ASA duyarlığı (İngilizce: ASA film speed, ASA rating)[2], fotoğraf veya sinema filmlerinin ışık duyarlığını belirten ve yakın zamanlara kadar kullanılmış olan bir ölçü sistemidir.   Bu ölçü sistemi yeni adı ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) olarak değiştirilmiş olan Amerikan Standa

      , Yer: Fotoğrafçılık Teknik Bilgiler

×
×
  • Yeni Oluştur...