Jump to content

Kuru İğne Tedavisi Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Bazı kashastalıklarında kullanılan, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız birmetottur. Belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye aitfaaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı,problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna,hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklikgösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır.Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir.

 

Tedavide başarı oldukça yüksektir (%92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Cevapsız veya dirençli durumlarda,genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Böyle hallerde alttayatan problem de tespit edilip tedavi edilmelidir.

 

Kuru iğne tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

En sık KasRomatizması da denen Myofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Bu problem, iskeletkasları da denen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Bunun dışında bazıtendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında buyöntem kullanılır.

Kuruiğne tedavisi hangi yaşlardaki hastalara uygulanabilir?

Genellikle12-15 yaşından itibaren, tedaviye ihtiyacı olan herkese uygulanabilir. Hastadabulunan diğer pek çok hastalık, bu tedavi için bir engel teşkil etmez.

Hastalarhangi şikayetlerde bulunurlar?

Şikayetinbölgesine göre:

Sırt ağrısı

Boyunağrısı

Boyundankola yayılan ağrı ve/veya uyuşma

Göğüsteağrı-batma

Bel ağrısı

Bel veyakalçadan bacağa yayılan ağrı ve/veya uyuşma-kasılma-kramp

Dizlerde ağrı

Dirseklerdeağrı

Yürümeyiengelleyen ağrı-batma

Tüm vücuttahareket güçlüğü

Kemiklerdeağrı, vs.

Şikayetinkarakterine göre:

Ağrı

Kasılma-Kramp

Batma

Yanma

Uyuşukluk

Karıncalanma

Gerginlikhissi

Şişlik veÖdem

El veAyakta kısa süreli renk değişiklikleri

Hareketkısıtlılığı, vs.

SebepsizÜşüme-Terleme

Şikayetinsıklığı ve süresine göre:

Ayda bir, haftadabir, günde bir, gün içinde pek çok kere

Sürekli

Sürekli amaartıp-azalan

Şikayetinşiddetine göre:

Hafifşiddette

Şiddetli veÇok şiddetli

Kasromatizmasında en sık şikâyet ifadeleri hangileridir?

Her yerimağrıyor.

Sırtımdankoluma yayılan bir ağrı var, bazen uyuşma da oluyor.

Nefesalırken göğsümde bir batma oluyor, ama kardiyolog bir kalp hastalığı bulamadı.

Kolumdave/veya bacağımda sebebi bulunamayan bir uyuşma var; soğuk ve yorgunluklaartıyor.

Sırtımdauykuma engel olan ağrılar oluyor. İlaçlarla geçmiyor.

Kendimisürekli çok yorgun ve halsiz hissediyorum, kollarım çabuk yoruluyor.

Hiçbirtedavi ağrılarımı geçirmiyor.

Acaba bendefibromyalji mi var?

KasRomatizmasındaki şikâyetler en sık hangi hastalıklarla karışır?

Boyunfıtığı

Bel fıtığı

Siyatikağrısı

AnkilozanSpondilit

KemikErimesi (Osteoporoz)

FibromyaljiSendromu

Karpal TünelSendromu

Diğer SinirSıkışması Sendromları (Tuzak Nöropatiler)

RomatoidArtrit

Gonartroz(Diz kireçlenmesi)

Menisküspatolojileri

Koksartroz(Kalça kireçlenmesi)

Kondromalazipatella (Diz kapağı altında kıkırdak aşınması - kireçlenme)

Omuzpatolojileri (Omuz impingement sendromu, Omuz Periartriti, Rotator cuffsendromu – omuzda yırtık)

Kalça vekolda geçmeyen ‘iğne yeri’ ağrısı.

 

Kuruiğne tedavisi kimlere uygulanabilir?

Kuru iğnetedavisi, genellikle 12-15 yaşından itibaren, bu tedaviye ihtiyacı olan herkeseve her yaşa uygulanabilir. Hastada bulunan (varsa) diğer pek çok hastalık, butedavi için bir engel teşkil etmez.

 

İğne fobisiolan hastalara da uygulamak mümkün olmaktadır. Hasta iğneyi genelliklehissetmez. İğne, akupunkturdaki gibi uzun süre kalmaz, bazen birkaç saniye,bazen birkaç dakika sürer.

 

Bu metotgenellikle bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürkenhastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Hamilelere belli koşullarlauygulanabilir.

 

Kanserhastalarında, eşlik eden kas ve tendon ağrılarında da başarı ile kullanılır;ağrılarda ciddi azalmalar görülür. Çünkü kanserdeki ağrıların tümü kanserdendolayı değildir.

 

Kuru iğne tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Kasromatizmasında (Miyofasyal ağrı sendromunda), Boyun ve Bel fıtığında, Omuzağrıları ve Omuz periartritte (Adeziv kapsülit – Donuk omuz), Omuz impingementsendromunda, Bazı tendinitlerde, Bölgesel ağrılı durumlarda, Kısalmış kassendromlarında, Diz ve Bacak ağrılarında ve Kireçlenmelerde kullanımı sıktır.

 

Kuru iğne tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Kuru iğne tedavisi, YAN ETKİSİ OLMAYAN, tedavi edici ve zararsız bir metottur. İğne,herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu nedenle alerjik durumlar,ilaç etkileşimleri ve yan etki görülmez (Bu yöntem, İMS yöntemi olarak daadlandırılır).

 

En sık Kas Romatizması da denen Miyofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması,iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Bazıtendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında da buyöntem kullanılır.

 

Bunun dışında, Boyun ve Bel Fıtığında, OmuzAğrıları ve Omuz Periartritte (Adeziv Kapsülit – Donuk Omuz), Omuz İmpingementSendromunda da bazen tek başına, bazen de fizik tedavi ile birlikte, fiziktedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar alınır. Diz veBacak ağrılarında da kullanımı sıktır.

 

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslarhalinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılmasıönerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgeningenişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başkarahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek birseans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10seansı bulabilir. Genellikle haftada 1 seans olarak uygulanır.

 

Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Cevapsız veya dirençli durumlarda (% 5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji sözkonusudur. Ancak ilk muayene sırasında bu durum genellikle tespit edilip,tedavi buna göre planlanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...