Jump to content

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

kardes_kiskancligi_nasil_onlenir_11.jpg?resize=600%2C350

 

 

Büyük çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse ve bir bebek daha bekliyorsanız kafanız karışık olabilir. “Büyüğe nasıl davranmalıyız, yanında emzirmeli miyim, alışveriş yaptığımı görsün mü?” gibi sorular sizi kaygılandırıyor olabilir. Klinik Psikolog Göksu Telmaç, kardeş kıskançlığını önlemem için önerilerde bulundu.

* Bebek beklediğinizi hemen açıklamayın. Karnınız belirginleşince bir kardeşi olacağını söyleyin.

* “Abi-abla olacaksın, sen onun abi-ablasısın, her şeyi senden öğrenecek” gibi mesajları çok abartmayın. Çünkü bu büyüğe sıkıcı bir sorumluluk duygusunu bir anda yükler ve bebek olmanın keyfini abi-abla olmak gibi zor bir görevle değiştiğini düşünebilir. Her ne kadar keyif alsa da abi-abla sözcüklerini aşırı kullanmayın.

* Bebeğinize yapacağınız alışverişi görsün ve hazırlığınızı izlesin. Sonuçta eve gelecek olan yeni birey de değerli.

* Baba doğum öncesi ve sonrasında çok daha aktif olmak zorunda kalacak. Eğlence, ilgi, kurallar konusunda babanın bir adım daha önde ve aktif olmasını öneriyorum. Annenin üstünden alacağı yükler, anne ve çocuğun daha rahat iletişimde olmasını sağlar. Özellikle doğum sonrasında baba büyük çocuğu bol bol dışarıda eğlendirsin.

* Doğumdan hemen sonra çocuğun kreşinde ya da okulunda bir kutlama hazırlanabilir. “Kardeşi oldu partisi” çocuğun arkadaşları ve öğretmeni tarafından motive edici bir çalışma olacaktır.

* Doğumdan önce 10-15 tane minik hediye paketleyin. Doğum sonrası gelen misafirler büyüğe değil yeni doğana hediye alacakları için kendini ihmal edilmiş hissedebilir. Bunu önlemek adına kapıdan girenlere gizlice bu hediyeden verin ve büyük çocuğunuza vermesini rica edin.

* Bazı dikkat çekme davranışlarını görmezden gelin ama disiplini de elden bırakmayın. Örneğin koltuğun yastığını yere attığında görmezden gelin ama yemekten önce çikolata vermeme kuralınızı ihlal etmeyin.

* Hiçbir zaman onun yanında emzirmekten korkmayın. İçeride başka bir odaya geçmek çocuğu daha da büyük bir kuşkuya düşürür. “Acaba annem ve bebek içeride ne yapıyorlar, sarılıp oyun mu oynuyorlar?” gibi düşünebilir, incinebilir. Sizin bebekle temasınıza, ilgilenmenize alışması gerekli.

* Büyük çocuğunuzun da doğum öncesi ve sonrası fotoğraf albümlerini ortaya çıkarın ve ona gösterin. Tüm bu süreçleri kendisiyle nasıl yaşadığınızı anlatın.

* “Kardeşin de amma kötü kokuyor, zaten senin gibi akıllı da değil” gibi cümlelerle onu iyi hissettirmeye çalışmayın. Bu sadece “Zaten ben de pek ısınamamıştım bu kardeşe, demek ki annemler de çok sevmiyor” gibi bir iç düşünceyi pekiştirir.

* Bir aile olduğunuzu vurgulayın.

* Onu asla ihmal etmeyin; zevklerini, tatilini, sporunu, nitelikli zamanlarını elinden almayın.

* Aman kıskanmasın diyerek kendinizi çok sıkmayın. Rahat, mutlu ve kendinden emin davranın.

* Her çocuk için kardeş az ya da çok stres yaratıcı bir faktördür. Ama alışma sürecinin kalitesi büyük oranda anne-babanın elindedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları...

   Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları   Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven kardeş kıskançlığı önlemenin ipuçlarını anlatıyor..     Yeni bir kardeş, çocuk için kabullenilmesi belki de en zor durumlardan. Ama tek çocuk sahibi olmak da kardeş kıskançlığını ortadan kaldırmaz. Çocuk kardeşi gelene kadar ailenin ilgi ve sevgi odağıyken kendisine yönetilen ilgi ve sevginin kardeşe yöneltilmesinden rahatsızlık duyar.   Bebeğin doğması ailesinin ona ayırdığı zamanın azalmasına neden olduğu içi

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklarda Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

   Çocuklarda Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları Bir tane çocuğunuz var ve 2. bir çocuk daha yapmaya karar verdiniz. Ancak ilk çocuğunuzu doğurduğunuz zamanlardaki gibi kolay karar veremiyorsunuz ve kolay bir süreç olmayacağının da farkındasınız. Çünkü ilk çocuk sadece iki kişi yani sizin ve eşinizin hayatını etkilerken artık 3. bir kişini hayatı daha etkilenecek. O da ilk çocuğunuz. çocukların kardeşlerini kıskanmamaları için - kardeş kıskançlığı Öncelikle çocuğunuza bir kardeş yapma kar

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...