Jump to content

Cevher Hazırlama...


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cevher hazırlama, temel olarak, kıymetli mineralleri cevherden ayırma işlemidir. Endüstriyel ölçekli cevher hazırlama işlemleri birçok aşamadan oluşur. Cevher temelde fiziksel ve kimyasal özelliklerinden oluşan farklara göre ayrılmaktadır.

 

Bununla birlikte birçok tesiste hidrometalurjik ve pirometalurjik işlemler de yapılmaktadır.

 

Cevher hazırlama genel olarak dört aşamadan oluşur. Boyut küçültme, sınıflandırma (malzemeyi boyutlarına göre ayırma), zenginleştirme (cevheri fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre ayırma), susuzlandırma (malzemedeki fazla suyu uzaklaştırma)

 

Bununla birlikte, cevher hazırlamada kullanılacak ekipmanların boyutlandırılması da cevher hazırlama başlığı altında incelenebilir.

Boyut Küçültme

Boyut küçültme işlemi, malzemenin ileri prosesler için hazırlanması için yapılır. Değirmenlerde yapılan boyut küçültme işlemi, mineral taneciklerinin serbestleşmesi için yapılır. Bu işleme öğütme adı verilir. Susuz yapılabileceği gibi, malzemeyi suyla karıştırarak pülp şeklinde de yapılabilir. Kırma işlemi ise genelde tüvenan cevhere uygulanır.

Sınıflandırma

Sınıflandırma temel olarak malzemeyi boyutlarına göre ayırma işlemidir.

En temel sınıflandırma eleklerle yapılır. Bu işlem için bir veya daha çok elek kullanılabilir. Bu elekler titreşimli veya sabit olabilir. Sabit elekler genelde çok iri malzemeler için tercih edilir. Sınıflandırmada taneciklerin genelde fiziksel özellikleri veya taneciklere uygulanan yerçekimi, merkezkaç gibi kuvvetlerden yararlanılır. Sınıflandırma için kullanılan aygıtlardan bazıları spiral klasifikatör, hidrosiklon, tromel elek'dir.

Flotasyon

Flotasyon, tanecikleri yüzey potansiyellerine göre ayırmada kullanılır. Temel olarak, hidrofob mineraller suda yüzerken, hidrofil mineraller batar. Bu şekilde kıymetli mineraller gang'dan ayrılmış olur. Bunu sağlamak için genelde taneciklerin yüzey kimyasını değiştiren reaktifler kullanılır.

Yoğunluk Farkına Göre Ayırm

Bu amaçla kullanılan bazı ekipmanlar:

Sarsıntılı masalar

Ağır Ortam

Spiral klasifikatörler

Jig

MGS (Multi Gravite Separatör)

 

Manyetik Ayırm

Doğal olarak manyetik özellik gösteren mineraller, güçlü mıknatıslarla, manyetik olmayan minerallerden ayrılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Cevher Hazırlama Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

   Ülkemizde sadece İstanbul Teknik Üniversitesi bu bölümü bünyesinde barındırır. MF - 4 puan türü ile here yıl yaklaşık 30 öğrenciyi bölüme alır. 4 yıllık bir lisans programı olmakla birlikte zorunlu olan (Hazırlık Okulu geçme sınavından başarılı olunduğu takdirde zorunlu tutulaz) bir yıllık Hazırlık Okulu programı mevcuttur. Cevher Hazırlama Mühendisliği son yıllarda çokça tercih edilen bölümlerden birisidir. Bu bölümde doğal kaynakların çeşitli sanayiler için kullanılabilir halde getirilmesi aş

   , Yer: Üniversiteler

  • Cevher Hazırlama Mühendisliği

   Genel Bilgi   Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demirçelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Cevher Hazırlama

   Cevher hazırlama programının amacı, doğada ham olarak bulunan değerli minerallerin değerli olmayan minerallerden ayıklanması ve zenginleştirilmesi işlemlerini yürütecek ara insan gücünü yetiştirmektedir. Cevher hazırlama programında öğrenim görmek isteyen kimselerin fizik ve kimya ile ilgili. El becerisine sahip kimseler olmaları beklenir. Ayrıca bu alana girenlerin kapalı ve sıcak yerlerde çalışmaktan rahatsız olmayacak, bedence güçlü kimseler olmaları da gerekir.   Programın Amacı: C

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

×
×
 • Yeni Oluştur...