Jump to content

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

12308649_141077859588002_8243422740087716892_n.jpg?oh=1396bdd8f61e53147aabfd494ba64283&oe=56E1C1B0

 

 

 

BM Genel Kurulu kararı ile 1999 yılında ilan edilen gün.

 

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal kardeşler adlı üç kız kardeş Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler.

 

Biliyor musunuz? Her yıl dünyada 2 milyon bebek, sadece kız oldukları için daha doğmadan hayata veda ediyor.

Biliyor musunuz? Her yıl 200 bin genç kız, evlerinden kaçırılarak geneleve satılıyor.

Biliyor musunuz? Her yıl en az altı bin kadın, namus cinayetlerine kurban gidiyor.

 

 

Bugün "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü". Kadına yönelik şiddeti kınıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne Mirabel kardeşler şiddete uğrayan ilk kadınlardı, ne de şu anda biz bu yazıları okurken bir evde, sokakta, karakolda şiddet gören kadınlar, son şiddet mağdurları. Kadına yönelik şiddet yaygın ve sistemli bir biçimde bütün dünyada erkekler tarafından uygulanmaya devam ediliyor. Kadına yönelik şiddet "kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” olarak tanımlanıyor. Buna küçük yaşta evlenmeyi, çocuk doğurmaya zorlanmayı, erkeğe bağımlı hale getirmeyi, töre cinayetlerini, evde ve işyerinde emek sömürüsünü de eklemek gerekiyor. Sadece 25 Kasım’larda değil, kadınların şiddete karşı mücadeleleri her gün sürüyor.

 

 

 

20121125__68443.jpg

 

Kadına yönelik şiddet, bir insan hakları ihlalidir ve neden olduğu sağlık sonuçları ağırdır. Kadına yönelik şiddet önlenebilir. Önlenmesinde başta devlet olmak üzere toplumun bütün bireylerine sorumluluk düşmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 

 

1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.

 

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler.

images-4.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 ayda 200un uzerinde kadin kendini erkek sanan canavarlar tarafindan katledilmis. Henuz birkac gun once de bir kizcagiz nisanlandi diye, eski erkek arkadasi tarafindan öldurulmustu. Elindeyken kiymetini bilmiyorlar, kaybedince "baskasina yar etmem" diye ölduruyorlar. Bir cinayette de "fazla aşktan" diye bir aciklama vardi. Insan sevdigine kiyabilir mi ki aşktan öldursun? Bunu bir de yapan kisinin sucu hafiflesin diye aciklama olarak mahkeme belgesine ekliyorlar.

Bu ulkede kadinin cok hakki vardi ama nedendir ki son yillarda kadin bildigin katlediliyor ve hala yeterli caydirici ceza bulunmadigi icin devam ediyor bu durum. Önleyici duzenlemeler getirilmeli ama sayi onbinleri bulmadan yapmayacaklar gibi gorunuyor.

Kadina el kaldiran acizin daniskasidir. Bir insan bir kadina el kaldiracak kadar düsmemeli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...