Jump to content

Pınar Selek Biyografisi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pınar Selek, (D. 1971, İstanbul), Türk sosyolog, yazar ve düşünür. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gördü. Azınlıklarla ilgili çalışmalarıyla tanınır.

 

522px-Pinar_selek.jpg

 

Pınar Selek (Pınar Selek Paris'te bir konferans esnasında 14 Aralık 2010)

 

Selek, 1971'de İstanbul'da doğdu. Ortaöğretimi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Ardından aynı üniversitede sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Ayrıca Fransa'da bulunan Sophiantipolis UDEL Üniversitesi'nde ekonomi-politik dersleri gördü. Günümüzde Strasbourg Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında doktora çalışması sürdürmektedir.

 

Pınar Selek transseksüeller, sokak çocukları ve seks işçileri gibi ayrımcılığa uğrayan gruplar hakkında yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla tanındı. 1998 yılında PKK üzerine yürüttüğü araştırması nedeniyle terör suçu şüphesi altına alındı. Söz konusu dönemde PKK için propaganda yapmak ve İstanbul'daki Mısır Çarşısı'na bombalı saldırıya katılma iddiasıyla tutuklandı ve kendi ifadesine göre ağır işkence gördü (filistin askısı, elektroşok ve kafatasına elektrik verilmesi suretiyle). İki buçuk yıl sonra salıverilmesinin ardından 2002 ve 2006 yıllarında beraat etti. Mısırnkt.jpgÇarşısı'ndaki patlamanın gerçekten de bir bombadan mı kaynaklandığı, yoksa bir tüp kazası mı olduğu konusunda mahkeme bilirkişileri arasında dahi tartışmalıdır.

 

24 Kasım 2010 tarihinde davanın yeniden açılacağı açıklandı. Savcının ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açtığı davanın 9 Şubat 2011 tarihli ilk celsesi de beraat kararıyla sonuçlandı; ancak yargıtay kararı bozup 24 Ocak 2013'te ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı. İstanbul 12. Ağır Cezankt.jpgMahkemesi'nde halen Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili olarak yargılanmaktadır., 24/01/2013 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi

 

Selek halihazırda Almanya Federal Cumhuriyeti'nin başkenti Berlin'de ikamet ediyor. Burada başta Heinrich-Böll-Stiftung Vakfı ve PEN Almanya Merkezi olmak üzere çeşitli kurumlarca desteklenmekte.Ve müebbet cezasına çarptırılmıştır.

 

Pınar Selek tanınmış sol eğilimli avukat Alp Selek'in kızı

 

Kitapları

 

1.Barışamadık, İthaki Özyürek Yayınları, İstanbul, 2004

2.Sürüne Sürüne Erkek Olmak, İletişim Yayınları, İstanbul, 2008

3.Maskeler Süvarilernkt.jpgGacılar, Ayizi Yayınları, İstanbul, 2011

4.Yolgeçen Hanı, İletişim Yayınları, 2011

 

Çocuk Kitapları

 

1.Yeşil Kız, Özyürek Yayınları, İstanbul, 2010

2.Su Damlası,Özyürek Yayınları, İstanbul, 2010

 

Çevirdiği Eserler

 

1.Ya Basta!-Artık Yeter!, Belge Yayınları, İstanbul, 1996

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...