Jump to content

Davranışçılık...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Davranışçılık;Psikolojinin inceleme konusunun davranış olduğunu, bilincin psikolojinin araştırma alanına girmediğini savunan görüştür.

 

Davranışçılara göre, psikolojinin bir bilim olabilmesi için herkesçe gözlenebilir ve ölçülebilir olayların, doğa bilimlerinde kullanılan nesnel ve bilimsel yöntemlerle incelenmesi gereklidir. Bu nedenle bilinç ya da insanların iç yaşantıları, deney sonuçlarına dayanan bir bilimin araştırma alanı olamaz.

 

Davranışçılara uyaran-tepki (U-T) psikologları da denir. Çünkü bunlar, dış çevreden gelip organizmayı etkileyen uyarıcılarla organizmada oluşan tepkileri incelemeyi amaç edinmişlerdir. Davranışçılığın temel ilkeleri 1913′te J. B. Watson tarafından ortaya atıldı. Watson’a göre, ruhsal olan her şey doğaüstü olup, bilimsel değildir.

 

Watson, organizma ve çevre ilişkilerinin insan ve hayvanda birbirinin aynı olduğu kanısındadır ve bu nedenle hayvanlar üzerinde psikolojik araştırmalar yapılmasını önermiştir. Davranışçıların bu yöndeki çalışmaları insanlar üzerinde yapılamayacak çalışmaların hayvanlar üzerinde yapılabilmesiyle çok yaygınlaştı. Ancak davranışçılık, psikolojinin konusunu yalnızca davranışların incelenmesine indirgediği için şiddetle eleştirildi. Bugün çok az davranışçı psikolog vardır. Bununla birlikte, davranışçılık psikolojinin son yıllardaki gelişimine önemli derecede katkıda bulundu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Davranışçılık (Behaviorism) Nedir?

      Davranışları inceleyen ruhbilim.     Amerikan ruhbilimcisi John Watson (1878-1958), pozitivizm ve pragmatizmi ruhbilime uygulayarak, ruhbilimin bir davranış'lar bilimi olduğunu ileri sürmüştür. Ona göre ne özdeği algılayan duyu ve ne de düşünceyi gerçekleştiren ruh gözlenemez, ancak kaslar ve salgı bezlerinin gerçekleştirdiği davranış'lar gözlenebilir. Nesnellik ne duymakta ne de düşünmektedir, ancak davranmak'tadır. Pozitivist ve pragmatist görüşe uygun olarak nesnel bir ruhbilim elde etmek

      , Yer: Felsefe Tartışma Platformu

×
×
  • Yeni Oluştur...