Jump to content

Aşağılık Kompleksi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aşağılık kompleksi, Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesi neden olan karmaşa. Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi, kişileri eziyet içine sürükler, şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. İlk çalışmalara, teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir. Özgüven eksikliği, saplantı bozuklukları, kültürel yozlaşma; aşağılık kompleksinin nedenleri arasında gösterilebilir. Psikiyatrik bir hastalıktan çok psikolojik bir durumdur. Adler, bütün gelişme dönemi süresince çocuğun ebeveyni ve genel dünyayla ilgili bir yetersizlik duygusu hissettiği kavramını geliştirmiştir. Hastanın kompensasyon için gösterdiği psikolojik veya fizik çabaların sonuçsuz kalmasıyla psikonevrozlar gelişir; hasta başarısızlıklarını örtbas etmek ve başkaları üzerinde bir güç kazanmak için bu semptomlarını kullanır. Çok kere depresyonla birlikte beliren aşağılık duygularına emeklilikte ve yaşlılıkta sık rastlanır. Bu vakalarda, hasta kendisine saygısını önemli derecede kaybetmiştir. Kişi toplumsal bakımdan düştüğünü, önemsiz kaldığını hisseder ve böylece paranoid reaksiyon tipleri gelişebilir.

Aşağılık Kompleksinin 7 İşareti:

1. Eleştiriye karşı alıngan olmak

Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

2. Özgüvene uygunsuz cevap verme

Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

3. Aşırı eleştirel yaklaşım

Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi

Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği

Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

6. Rekabetle ilgili negatif hisler

Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi

Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Aşağılık Kompleksi Nasıl Yenilir?

   [h=3]Aşağılık kompleksi kimlerde görülür, belirtileri nelerdir? Aşağılık kompleksi nasıl yenilir? İşte, konuyla ilgili merak edilenler…[/h] Aşağılık kompleksi yaşayan birey kendisini diğerlerinden fiziksel ya da ruhsal olarak zayıf ve eksik görme eğilimindedir. Aşağılık kompleksinin bir ruhsal hastalık olmadığını bir psikolojik durum olduğunu bu noktada vurgulamak gerekir. Her insanın doğumundan itibaren zihninde oluşturduğu kendisi ve çevresindekilere ilişkin fotoğraflar bulunur. Bu yaş

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Aşağılık Kompleksi Nedir?..

   Aşağılık kompleksi çok küçük yaşlarda kendini göstermeye başlıyor. Kendini, diğer insanlardan daha küçük, yeteneksiz, çirkin ve kötü kabul etme durumudur. Bu durumu yaşayan insanların geçmişine baktığınızda, çocukluk döneminde sert ve kuralcı , çocuğa değer vermeyen aile yapısında büyüdükleri görülür. İşte, tüm detayları ile aşağılık kompleksi ;   Aşağılık kompleksi nasıl anlaşılır ? Kendini diğer insanlardan daha kötü kabul eden bu kişiler, sürekli olarak başkaları ile kendilerini karşılaştı

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Aşağılık Kompleksi / Çekememezlik Duygusu (Alfred Adler)...

   Hiç şüphesiz , tabiatın üvey çocuğuymuş gibi davrandığı çocukların, -daha küçük yaşta hayatın sevinçlerinden yararlanmak imkanını bulan başka çocuklarla karşılaştırıldıkları zaman- hayata ve insanlara karşı büsbütün farklı bir tavır takındıklarını kabul etmeye hazır durumdayız. Bu gibi çocuklar başkalarına uymaya çalışacakları yerde, hiç durmadan kendileriyle ve başkaları üzerinde yaratmış oldukları izlenimle uğraşır dururlar. Organik kusurlar ve yetersizlikler (sakat olma durumu, çirkin olma du

   , Yer: Psikoloji

  • Aşağılık ve Üstünlük Kompleksi...

   Kendini olduğundan aşağıda görmek, kendine güvenmemek, kendini başkaları kadar akıllı ve güzel görmemek.   - Kimlerde vardır?   Hepimizde her şey var ama öyle götürüyoruz hayatı. Biraz şizofreni, biraz manik depresyon… Bazen bazı kişilerde zirveye çıkan durumlar oluyor, işte o zaman da tedavi gerekebiliyor.   - Kimlerde olur diye sorabilir miyim, mesela daha az eğitimlilerde olur demek mümkün mü?   Hayır, herkeste olabilir aşağılık kompleksi. Eğitimsiz olan kişi okumuş kişinin halin

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Aşağılık Kompleksi Nasıl Yenilir

   Aşağılık kompleksi nasıl yenilir?   Hangi davranışlar aşağılık kompleksi göstergesidir? Megalomanlık da aşağılık kompleksinden kaynaklanabilir mi? Aşağılık kompleksi nasıl tedavi edilir?   Aşağılık kompleksi, çocukluktan gelen bir duygu. Peki, çocuk nasıl yetiştirilirse aşağılık kompleksi sahibi bir yetişkin olur? Bu kompleks, ilişkilerine nasıl yansır?   Kişi, aşağılık kompleksi sorununu yenmek için ne yapabilir? Psikolojik destek alması gerekir mi? Tüm bu sorulara psikolog Bülent Budak

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...