Jump to content

Vanuatu Nerededir?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Resmî adı Vanuatu Cumhuriyeti’dir. Başkenti Vila olan ülkenin nüfusu 192 848 (2000), yüz ölçümü 12 190 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Büyük Okyanus’un güneybatısında, Avustralya’nın kuzeybatısında yer alan küçük ülke, batıda Avustralya, kuzeybatıda Papua Yeni Gine ve Solomon adalarıyla çevrilidir. On üç büyük ve çok sayıda da küçük adadan oluşur. Çoğu dağlık olan ve volkanik kökenli adalar dar kıyı ovalarıyla çevrilidir. Adalarda tropik okyanus iklimi egemendir. Doğal kaynakları; orman ve büyükbaş hayvan olan ülkenin başlıca tarım ürünleri kopra, kakao ve kahvedir. Endüstrisi balık ve et ürünleriyle turizme dayalıdır. Başlıca kentleri Vila, Luganville ve Isangel’dir.

Para birimi Vatu olan ülkenin resmî dili İngilizce, Fransızca ve Bislama dilidir. Vanuatu’da halkın çok büyük bir bölümü Hristiyan’dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir 1289$, zorunlu eğitim süresi 6 yıl ve ortalama ömür de 65 yıldır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...