Jump to content

Gençler Kitabı Elde Okumayı Seviyor


Elzem

Önerilen Mesajlar

basili-kitap-30112013.jpg

 

İngiltere’de yapılan bir araştırma gençlerin basılı kitapları e-kitaplara tercih ettiğini ortaya çıkardı.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, internet çağında yaşayan 16-24 yaş arası gençlerin % 62′sinin e-kitaplar yerine basılı kitapları tercih ettiğini ortaya koydu.

Gençler dijital içeriğe karşı fiziksel ürün tercihleriyle ilgili soruya yanıt verirken basılı kitapları, filmler (% 48), gazete ve dergiler (% 47), CD’ler (% 32) ve video oyunlarının (% 31) önünde en çok arzu edilen fiziksel medya olarak öne çıkardı.

25 Eylül-18 Ekim arasında online olarak yürütülen ve bin 420 genç erişkinin katıldığı satın alma ve kullanım konulu araştırmayı düzenleyen Voxburner ajansından Luke Mitchell, “16-24 yaş grubunu akıllı telefon ve dijital aygıtlarına bağlı bir grup olarak düşündüğümüz için sonuç şaşırtıcı” dedi.

Basılı kitaba duygusal bağ hissediyorlar

Basılı kitabın tercih edilmesinin iki önemli nedeni alışverişin ekonomikliği ve onlara karşı hissedilen duygusal bağ. E-kitap fiyatlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan genç erişkinlerin % 28’i fiyatların yarı yarıya daha düşük olması gerektiğini belirtirken sadece % 8’i fiyatları adil buldu.

Ankete göre genç erişkinlerin basılı kitap tercihleriyle ilgili diğer en önemli gerekçeleri şöyle: “Ürünü elimde tutmayı seviyorum” (% 51), “Tek bir aygıta mahkum değilim” (% 20) “Kolayca paylaşabiliyorum” (% 10), “Ambalajı seviyorum”(% 9) ve “Kullandıktan sonra satabiliyorum” (% 6).

“Raflarım kitapla dolu olsun istiyorum”

Basılı kitapların tercihiyle ilgili yorumlar arasında kitapları biriktirmeyi sevdiğini, kitapların kokusunu sevdiğini, raflarının kitapla dolu olmasını istediğini söyleyenler de vardı. Mitchell, “Kitaplar statü sembolleridir. İnsanların Kindle’larında (elektronik kitap görüntüleyici) ne okuduklarını göremezsiniz” yorumunu yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de raflarım kitapla dolu olsun istiyorum. Dolu da zaten. Akrabalarım ve arkadaşlarım gördüğü zaman şunu soruyorlar "Bunların hepsini okudun mu ?"

 

Kitap okunmayacaksa yer işgal etmesinin ne anlamı var ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...