Jump to content

Sedef Hastalığı İle İlgili Her Şey...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sedef hastalığının tıbbi adı immünogenetiktir. Yani genlerle geçer ve vücudun bağışıklığıyla doğrudan doğruya ilişkilidir. Bu hastalıkta çevresel faktörlerin büyük önemi vardır.

 

Sedef genetik bir hastalık olduğu için, bir ailede birden fazla sedef vakası görülebilir. Bunun görülme oranı ise yaklaşık yüzde 33 civarındadır.

 

Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir. Çok değişik tipleri vardır. Her tipin geninin farklı olduğu tahmin edildiği için, sorun oradan çıkar. Dolayısıyla genleri değiştirmeden sedefin kesin tedavisi mümkün değildir.

 

Sedef tedavi edildiğinde tamamen düzelebilir. Geri gelebileceği gibi gelmeyebilir de. Vücudun bağışıklık sistemini etkileyen her şey sedefi davet eder ya da var olan sedefi arttırır.

 

Klasik sedef en çok diz, dirsek ve başka olur. Yalnız başta, yalnız tırnakta ya da bütün vücutta olabilir. Yalnız el içi ve ayak tabanında olabilir. Bunların tedavisi daha zordur.

 

Bir de yağmur damlaları gibi dağınık olan, tek tek papiller şeklinde görülen sedef türü vardır. Fototerapiye en iyi yanıt veren sedef de bu tip sedeftir.

 

Sedef hastalığının nedenleri

 

Sedef hastalığına immünogenetik denir. Yani genlerle geçer ve çevresel faktörlerin de bu hastalık üzerinde çok büyük etkisi vardır.

 

Bağışıklık sistemiyle ilişkisi olduğu için, sedefe uzun bir dönem boyunca psikosomatik hastalık denilmiştir. Çevrede sıkıntı, üzüntü, depresyon, psikolojik durumlar, hastanın yediği ve içtiği şeyler, özellikle de bira, şarap, sigara gibi içecekler ve domates, patlıcan gibi gıdalar sedefi tetikler.

 

Zaten kişinin vücudu kişiyi bu konularda uyarır. Vücut sevmediği bir şey olduğu zaman kaşınır. Hastaların buna dikkat etmeleri gerekir.

 

Bir de herhangi bir gıda az yenildiği zaman bir şey olmasa da, çok yenildiği zaman sakıncalı olabilir. Ama sigaranın ve mayalı içkilerin etkisi çok büyüktür. Sedef genlerle geçtiği için zaten vücutta vardır. Alınan bu gıda ve içecekler ya sedefi davet eder ya da var olan sedefi arttırıcı bir rol oynar.

 

Yani bunlar sedefin tek nedenleri değildir. Psikolojik nedenlerle sedef çıkmaz. Eğer kişinin genlerinde sedef varsa, ancak o zaman çevresel etkiler önem kazanır.

 

Sedef hastalığının türleri nelerdir?

 

Sedef vücudun her yerini tutabilen bir hastalıktır. Klasik olarak en sık başta, dizde ve dirsekte görülür.

 

Yalnız başta olduğu zaman teşhisi zor olabilir. Yalnız tırnakta ya da bütün vücutta olabilir. Bütün vücutta olan guttat denilen tip, yağmur damlaları şeklinde, tek tek papiller şeklinde görülebilir.

 

Sadece el içinde ve ayak tabanında sedef olabilir. Bunlar tedaviye biraz daha zor yanıt verir. Bir de eritro dermatit denilen, bütün vücutta kıpkırmızı pullanma ile birlikte görülen türü vardır. Bunların hepsinin tedavisi yaklaşık olarak aynıdır.

 

Çocuklarda görülen sedefle büyüklerdeki sedef çok da farklı değildir. Sedefin teşhisi son derece basittir.

 

Sedef bulaşıcı mıdır?

 

Sedef, bilindiği kadarıyla bulaşıcı bir hastalık değildir. Yalnız genetik olduğu için, aile bireylerinde sedef hastalığı olan bireylerde görülme oranı yüzde 33’tür. Yani 3 çocuktan birinin sedef olma ihtimali vardır.

 

Ancak aynı genler normal insanlarda da olduğu halde sedef yapmayabilir. Çünkü çevresel etkenlerin çok büyük rolü vardır. Ama genin olması da şarttır.

 

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Sedef hastalığının görüntüsü son derece tipiktir. Başta olduğu zaman seboroik dermatitle, hatta bazen mantar hastalıklarıyla karıştırılabilir.

 

Sedef sadece tırnakta olabilir. Yalnız tırnakta olduğu zaman teşhisi çok daha zordur. Çünkü mantar hastalıklarıyla karıştırılabilir. Onun dışında seboroik dermatitle, bazen egzamayla karıştırılabilir. Zaten birçok sedef hastalığına egzama teşhisi konulabilmektedir.

 

Sedefe benzeyen bir de liken planus diye bir hastalık vardır. Bu hastalıkların aşağı yukarı tümünün temeli aynıdır. Yalnız liken planusun tedavisi daha zordur. Görünüşü ise sedefe benzeyebilir.

 

Sedef hastaları diğer hastalıklara duyarlı mıdır?

 

Sedef hastalarının diğer cilt hastalıklarına daha kolay yakalanmaları diye bir şey söz konusu değildir. Fakat çok kaşıdıkları için kırmızı, deri sedefi pullanmalar olur. Deri kuruduğu zaman daha çok kaşınır. Fakat her sedef kaşıntı yapmaz.

 

Sedef hastaları diğer hastalıklara karşı daha hassas olmazlar. Fakat sekonder olarak enfeksiyon görülebilir.

 

Yapılan araştırmalarda, sedef hastalarında vitiligo denilen beyaz lekeler görülür. Ama vitiligo da pullanma, kaşıntı gibi şeyler söz konusu değildir. Sadece renk değişikliği ve beyaz lekeler olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...