Jump to content

İnsanlığa Ait 400 Bin Yıllık DNA Bulundu


Elzem

Önerilen Mesajlar

insan2-06122013.jpg

 

 

Evrim uzmanları, araştırmanın insanoğlunun atalarının incelenmesi yolunda yeni bir ufuk açabileceği görüşünde…

Nature dergisinde yayımlanan bir araştırmada, 400 bin yıllık bir insan iskeletinin uyluk kemiğinde DNA (Birçok organizmanın kalıtsal karakterlerinin tayininde rol oynayan yapı) bulunduğu açıklandı.

Söz konusu kemik, İspanya’da bulunan ve eski döneme ait 28 insanın kalıntılarını içeren ‘Kemik Çukuru’ndan edinildi.

İspanya’nın kuzeyinde Burgos kentinde bir mağarada bulunan ve 20 yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan insan kalıntılarının Orta Pleistosen (buzul çağının yaşandığı jeolojik zaman dilimi) adı verilen döneme ait olduğu düşünülüyor.

Soyun ilk temsilcileri olabilir

Neandertallere (günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü) ait özellikler taşıyan fosillerin Neandertal soyun ilk temsilcileri olduğu düşünülüyor.

İspanya’da bulunan kalıntılar, fiziksel özellik olarak her ne kadar Neandertallere yakın gözükse de DNA’larının, binlerce kilometre uzakta Sibirya’da Denisova Mağarası’nda bulunan ve 40 bin yıl öncesine ait olan insan kalıntılarınınkine yakın olduğu görüldü.

Araştırmacılar, eski DNA dizilimindeki kayıp mutasyonları (Gen değişimi) kullanarak “Kemik Çukuru”nda bulunan insanın Denisovalı insanla 700 bin yıl öncesine dayanan bir ortak ataları olduğunu gördü.

Denisova DNA’sını paylaşan bir insanın nasıl olup da Orta Pleistosen dönem İspanya’sında ortaya çıktığına dair çeşitli ihtimaller var.

Birincisi, İspanya’daki mtDNA, İspanyol ve Denisova hominidlerin ortak atasından gelmiş olabilir.

İkincisi, İspanya kalıntıları (veya onların ataları) ile başka bir eski insan türü arasındaki ırk karışımı Denisova benzeri DNA’yı bu batılı nüfusa taşımış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...