Jump to content

Bebeklerde Göbek Fıtığı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Umblikal Herni Nedir?

Göbek fıtığının tıbbi adı ”Umbilkal hernidir”. Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu oluşur. Göbek kordonunun çıkış yerinde, bazen periton(karın içi zarı) ve incebağırsakların fıtıklaşmasına izin verir şekilde, karın duvarındaki kasların zayıflığı nedeni ile ortaya çıkar. Ancak bu halka çocuğun hareketlenip karın kaslarının gelişmesi ile çoğu kez ilk 1-1,5 yaş içinde kendiliğinden kapanır ve en geç 3 yaşına kadar %90’ı tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

Bebeğin ağlaması veya ıkınması gibi karın için basınıcını arttıran durumlarda dışarı doğru çıkan bu fıtık, dışarıda kalıp boğularak nadiren sorunlara yol açar.

Kimlerde daha sık görülür?

Yüksek ailevi yatkınlık vardır. Tüm çocukların ortalama %10’unda görülür. Prematürelerde, kistik fibroz hastalarında, dopumsal kalça çıkığı olanlarda daha sıktır. Beyaz ırkta %4 görülürken, siyah ırkta bu oran %40’ları bulur.

Nasıl Tanınır?

Ağlama ıkınma ile göbekte gelip geçici şişlik olur. Bebek rahatladığında kendiliğinden kaybolur. Bunlar parmakla bastırınca kolayca içeri giren yumuşak şişliklerdir. Genellikle üzerine basılınca bağırsaklar içindeki hava ve suyun yer değiştirmesine bağlı olarak “gluk” diye bir ses duyulur.

Tedavi Prensipleri

Göbek fıtığı, Büyük bir kısmı takiple ve kendi halinde hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kapanır. Ameliyat 2 cm’den daha geniş göbek fıtıklarında ve duruma göre 2-3 yaşından büyüklerde halen düzelmemiş hastalara uygulanır. Göbeğe para koyup üzerine bağlamak hiçbir fayda sağlamaz. Bazı durumlarda daha erken müdahale etmek gerekebilir.

1.Bir kez bile boğulma oluşmuşsa

2.Çapı 1.5cm ve üzerindeyse veya yaşla giderek büyüyorsa

3.İçeri yerine sokulamıyorsa

4.Göbek halkasının ortası yerine kenarından çıkıyorsa

Fıtık Boğulması Bulguları

Fıtığın boğulması, dışarı çıkan fıtığın yerine geri itilememesi anlamına gelir. Öncelikle fıtık boğulmasının çocuğunuzun hayatını tehlikeye sokan bir durum olduğunu bilmekte fayda vardır. Acil cerrahi tedavi gerekir. Bulgularına gelince…

1. Huzursuzluk,ağrı.

2. Şişlik kaybolmaz, giderek artar ve üstündeki deri kızarmaya başlar.

3. Önceleri yediklerini kusar daha sonra da sarı - yeşil kusmaları başlar.

4. Karında şişlik, kanlı kaka ya da kaka yapamama.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ufak bir kesiyle içeri girilir, dışarı fırlamış karın içi yapıları yerine yerleştirilir ve zayıf olan kas bölgesi özel cerrahi yöntemlerle sağlamlaştırılır. Genellikle günü birlik basit bir ameliyattır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...