Jump to content

Siyah Domates 'Kumato' Kanser Düşmanı


Perina

Önerilen Mesajlar

1451955_707109845966543_1689178810_n.jpg

 

 

 

Kumato,

 

 

İlk kez İspanya’da yetiştirilen ve günümüzde ‘Akdeniz domatesi’ olarak bilinen Kumato domatesi bir tabuyu yıkıyor. Alışılagelmiş kırmızı domatesten farklı olarak ‘kahverengi’ görüntüsüyle ve eşsiz lezzetiyle dikkat çeken Kumato domatesi, geleneksel teknikler ve doğal tarım yöntemleri kullanılarak üretiliyor.

Kahverengi görüntüsü ve lezzetiyle öne çıkan Kumato domatesinde bulunan likopen, bazı kanser türleri ve birçok hastalığa iyi geliyor. 1970 li yıllarda Luis Ortega tarafından İspanya'da keşfedilen Kumato domatesi, Türkiye'de ilk kez Antalya'da üretildi.

 

 

 

 

 

1970'li yıllarda İspanya'da Luis Ortega adlı bir genç tarafından keşfedilen ve dünyada sadece 11 firmanın üretimini yaptığı Kumato'nun Antalya'daki seralarda bu yılki üretim hedefi ise 400 ton olarak açıklandı.

Görüntüsünün yanı sıra, lezzeti ve aromasıyla da alışılmış kırmızı domatesten oldukça farklı olan Kumato, süpermarket reyonlarında kilogramı 4 TL'den satışa sunuluyor.

 

 

Kumato domatesi görüntüsünün yanı sıra lezzeti ve aromasıyla da alışılmış kırmızı domatesten oldukça farklıdır.

 

 

 

Kısaca Özetlemek Gerekirse;

Koyu yeşil ve kahverengi tonlarında olan bu domateslerin kökeni İspanya'nın Galapagos adaları.

Türlerin karıştırılması ile elde edilen bu domatesler, besin değerlerinin arttırılması için üretilir.Ancak genetik olarak değiştirilmemiştir.

Siyah domates kalın dokuya sahiptir ve tadı muhteşemdir.

Etli bir yapısı vardır.

Kumato, normal domateslerden daha fazla vitamin ve antioksidan madde içerir.

 

Kumatoya rengini veren anthocyanin maddesi kanser ve kalp rahatsızlıkları için vücudun yanında savaşır ve yaşlanmayı engeller.

Kumato aynı zamanda afrodizyak etkisi de gösterir.

Seçilen farklı türlerin melez bir üretimi olan kumato, bu nedenle besin deperleri açısından çok zengindir.

Bu domatesler sadece lisanslı üreticiler tarafından yetiştirildiği için fiyatı daha fazladır.

 

Domates türlerinin karıştırılmasıyla elde edilen kahverengi ve koyu yeşil renk tonlarında karşılaşabileceğiniz bu domatesin kökeni Galapagos adalarıdır. Bu domateslerin üretim amacı besin değerlerinin arttırılması amaçlanmış olup genetiğiyle oynanmamıştır. Etsi bir yapısı olmakla beraber kalın bir dokuya sahip olan siyah domatesin tadı muhteşem bir lezzettir.

 

 

[h=1]Siyah domatesin faydaları[/h]

Siyah domates normal domateslerden vitamin açısından zengin ve antioksidan madde içerir. Siyah domatese rengini veren “anthocyanin” maddesi kalp ve kanser hastalıklarında vücudun direncini arttırarak savaşmasını sağlar. Ayrıca siyah domates yaşlanmayı engeller. Siyah domates aynı zamanda afrodizyak etkisine sahip özelliği ile cinsel ilişkilerde tercih edilmektedir. Bu tür siyah domates sadece lisanslı üreticiler tarafından yetiştirildiği için fiyatları da astronomik fiyatlar olabilir. besin değeri yüksek bu domatesi tatmanızı öneririz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...