Jump to content

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tükenmişlik Sendromu uzun yıllardır bilinse de gündemimize Hürrem karakterinden tanıdığımız Meryem Uzerli ile oturdu. Bahar aylarında daha çok rastlanan sendromda, kişinin iş ve özel hayatını olumsuz etkileniyor.

 

Kişinin kendisini sürekli mutsuz, huzursuz, yorgun hissetmesine, çok çabuk sinirlenmesine, hayattan zevk alamamasına neden oluyor. Tükenmişlik Sendromundan kurtulma yolları arasında Yoganın da etkili olduğu söyleniyor. Can sıkıcı bu sendromun tedavisinde Orijinal Yoga Sistemi’nin nasıl yardımcı etken olduğunu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Yoga Eğitmeni Dr. Ayşegül Tohumcu anlatıyor.

 

Tükenmişlik Sendromunun tanımı ilk kez 1974 yılında psikolog Herbert Freudenberger tarafından, “uzun dönemli karşılanmamış iş stresine bağlı olarak, duygusal ve fiziksel enerji tükenmesiyle karakterize patolojik durum” olarak yapıldı.

 

Günümüzün stresli iş ortamında, bazıları bu sorunla karşılaşabiliyor. Özellikle sağlık çalışanlarında, öğretmenlerde, psikologlar, idarecilerde, bankacılarda görülmektedir. Mükemmeliyetçi kişiliklerde, takıntılı ve detaycı kişilerde tükenmişlik daha sık görülür.

 

Tükenmişlik Sendromuna Orijinal Yoga ile çözüm

 

Tarihi çok öncelere dayanan kişisel gelişim ve sağlık sistemi olan “Orijinal Yoga Sistemi” bu sorunla baş edebilmek için en yararlı çözümler arasındadır. Her yaştaki ve her durumdaki insanlar yoga yaparak milyonlarca nefes, biyoenerji, duruş, konsantrasyon, gevşeme teknikleri kullanırlar. Bu teknikler, düzenli uygulanınca, öncelikle k

 

as, eklem ağrıları olmak üzere her türlü vücut ağrılarına etki eder. Yoga biyoenerji alanını onararak güçlendirir. Özel etkili yoga teknikleri, vücudun salgı sistemi yani hormonal sistemin dengelenmesini sağlar. Yoga organların daha verimli çalışmasını, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

 

Yoga yapanların hastalıklara direnci artar, sinirsel gerginlik atılır. Yoga zihni sakinleştirir. Zorluklarla baş etmek kolaylaşır, bakış açısı değişir, olayların sonuçları büyütülmez. Düşünce akışı olumlu yöne yönlendirilir. Tükenmişlik Sendromu’ndan yoga sayesinde daha hızlı kurtulmak mümkündür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...