Jump to content

Aftı Önlemenin Yolları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aft: Ağız İçerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta , farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun beyaz renkli ve oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

 

Aft'ın oluşmasını engellemek için yapmamız gerekenler:

 

1- B vitaminden zengin yiyecekler tüketin ve özellikle B12 vitamininizin düşük olup olmadığını araştırın. Eğer varsa B12 desteklerinden istifade edin. Demirinizi kontrol ettirin. Eğer yetersizse doktorunuzla konuşun.

 

2- Süt ve süt ürünlerine üç ay ara verin. Çoğu kez tekrarlayan aftlarla süt ürünlerine bağlı alerji arasında bir bağlantı olabiliyor. Kısacası üç ay süre ile süt, ayran içmeyin, peynir, yoğurt yemeyin.

3- Sakız çiğnemeyin. Özellikle yapay tatlandırıcı içeren diyet sakızlara elinizi bile sürmeyin. Yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyet içeceklerden uzak durun. Özellikle gazlı içecekleri ağzınıza bile sürmeyin.

 

4- Kahve ve çikolatanın da afta yol açabileceğini düşündüren bulgular var. Bunları sık tüketiyorsanız dikkat edin!

 

5- Bazı çalışmalar gluten ihtiva eden yiyeceklerin de bazı kişilerde tekrarlayan aft ataklarına sebep olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle bir iki aylık glütensiz beslenme modeli işinize yarayabilir. Bunun için buğday, çavdar, arpa unu içeren yiyeceklerden uzak durmayı deneyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...