Jump to content

Hassas Dişler Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Diş hassasiyeti; yetişkinlerin yüzde 38’inin düzenli olarak yaşadığı ve bir kısmının diğerlerinden daha sık karşılaştığı bir sorun.

 

Belirli yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde dişleriniz sızlıyor mu? Cevabınız “Evet”se diş hassasiyeti sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Hassasiyet yaygın bir diş sorunudur. Bir hastalık değildir, ancak daha çok diş etinin geri çekilmesi, sert diş fırçalama veya diş gıcırdatma gibi yaygın etkenlere bağlı olarak zamanla gelişen bir sorundur. Bunu yaşayanların çoğu 20-50 yaş arasındadır.

 

Neden oluyor?

 

Diş hassasiyetine, diş minesinin altında bulunan ve “dentin” olarak adlandırılan dişin yumuşak kısmının aşamalı olarak açığa çıkması yol açar. Dentinde, sinir uçları içeren ve sıvıyla dolu küçük kanallar (tübüller) bulunur. Sıcak, soğuk veya tatlı, ekşi yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi bu sıvının harekete geçmesine yol açar. Bu sıvı hareketi, sinir uçlarının reaksiyon göstermesine neden olarak ani bir rahatsızlığı veya kısa süreli ve keskin bir sızıyı tetikler. Hassas dişlere yol açabilen en yaygın diş sorunlarından bazıları şunlar:

 

Çok sert diş fırçalama

 

Çok sık, şiddetli ve bastırarak veya sert kıl yapısına sahip bir diş fırçasıyla dişleri fırçalama gibi ağız bakım alışkanlıkları, diş minesini aşındırabilir. Bu, ayrıca diş etinin geri çekilmesine yol açarak dentinin daha çok açılmasına ve korunmasız kalmasına neden olabilir.

 

Diş eti hastalığı (Gingivit)

 

Diş eti dokusu iltihaplandığında ve gingivitle güçsüzleştiğinde, diş etiniz hassas hale gelebilir ve bunun sonucu, alttaki dentin kök yüzeyinin daha fazla kısmı korunmasız kaldığından diş hassasiyeti hissedebilirsiniz.

 

Diş gıcırdatma

 

Uyurken dişlerinizi gıcırdatıyorsanız veya gün boyunca dişlerinizi sıkıyorsanız, mineyi aşındırıyor ve dişinizin altındaki dentin tabakasını korunmasız bırakıyor olabilirsiniz.

 

Diş eti çekilmesi

 

Periyodontal hastalık sonucu, hassas dişin yakınında oluşan diş eti çekilmesi, dentinin açığa çıkmasına ve bunun sonucu hassasiyete neden olabilir. Çok şiddetli, sert veya sık fırçalama da diş etinin çekilmesine yol açabilir.

 

HERKESiN ORTAK DERDi

 

İnsanların yüzde 67’si soğuk yiyecek yerken veya soğuk içecek içerken sızı hisseder.

İnsanların yüzde 51’i soğuk havada nefes alırken sızı hisseder.

İnsanların yüzde 35’i sıcak yiyecek yerken veya sıcak içecek içerken sızı hisseder.

İnsanların yüzde 47’si şekerli yiyecek yerken bir sızı hisseder.

 

HASSAS DiŞLERiNiZi KORUMAYI ÖĞRENiN

 

•Apple-tab-span" style="white-space:pre"> Düzenli diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak iyi bir ağız sağlığı uygulaması yürütün ve diş etinin çekilmesine yol açabilecek periyodontal hastalıkları önleyin.

 

• Hassas dişlere özel bir diş macunu kullanın. Sensodyne hassas dişler için diş hekimlerinin önerdiği markadır.

 

• Dişinizi çok sert veya diş hekiminizin önerdiğinden daha sık fırçalamayın. Yumuşak, tercihen hassas dişleri olan kişiler için uygun bir diş fırçası kullanın.

 

• Diş minesini aşındırabilecek, meyve suyu, şarap, sirke, salata sosu ve meşrubatlar gibi asit içeren besinler tüketirken dikkatli olun.

 

• Diş minesini güçlendirmek için, diş macunu ve ağız çalkalama suyu gibi florür içeren ürünler kullanın.

 

• Gün boyu dişinizi gıcırdatmaktan veya sıkmaktan kaçının. Diş hekiminizden geceleri kullanmak üzere bir ağız koruyucu isteyin.

 

• Diş hekiminizi, profesyonel diş temizliği, ağız bakım önerileri ve hassas dişlerinizin tedavisine ilişkin öneriler için düzenli olarak ziyaret edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...