Jump to content

Kemik iliği Nakli Hakkında Genel Bilgiler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kemik iliği nakli ile hastaya sağlıklı kemik iliği kök hücreleri nakil edilir. Kemik iliği nakli sağlıklı kemik iliğine sahip olmayan kişilere veya kemik iliği rasyasyon ve kemoterapi gibi tedaviler sonucu hasar görmüş kişilere uygulanır. Kemik iliği kemiklerin içerisinde bulunan yumuşak ve yağlı dokuya verilen addır. Kök hücreler kemik iliği içerisinde bulunan ve kan hücrelerinin arttırılmasına yardımcı olan gelişmemiş hücrelerdir. Kanımız oksijeni hücrelere taşıyan kırmızı kan hücreleri ve enfeksiyonlar ile savaşan beyaz kan hücrelerinden oluşmaktadır.

 

Kemik iliği nakli üç farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

Otolog kemik iliği nakli: Bu tür kemik iliği nakli ile hastanın kemik iliği kök hücresi kemoterapi gibi uygulamalardan önce alınır ve ardından tedavi tamamlandıktan sonra geri nakil yapılır.

 

Allojeneik kemik iliği nakli: Bu tür kemik iliği naklinde kemik iliği kök hücreleri bir donörden alınır. Donör olacak kişi hasta ile bazı aynı genetik özellikleri taşımalıdır. Bunun için donöre bazı kan testleri yapılır. Genellikle kardeşler arasında genetik özelliklerin uyuma daha yüksektir.

 

Göbek bağı kan nakli: Bu tür kemik iliği naklinde bebeklerin doğumu ardından göbek bağı alınır ve ihtiyaç duyulana kadar dondurulmş olarak saklanır.

 

Kemik iliği kök hücre nakli yapılan kişiler göğüs ağrısı, kan basıncında düşme, üşüme hissi, mide bulantısı, baş ağrısı, sıcak basması, nefes darlığı gibi bazı belirtiler ile karşı karşıya kalabilir. Kemik iliği veya kök hücre nakli genellikle kan kanseri rahatsızlığı olan kişiler için de önerilir. Kemik iliği nakli yapılırken yaş, kişinin sağlığı, tedavi yöntemleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur. Nakil esnasında enfeksiyon, anemi, ağrı, ishal, mide bulantısı, kusma, kalp, karaciğer, böbrek, akciğer sorunları gibi bazı komplikasyonlar oluşabilir.

 

Kemik iliği nakli öncesinde hasta fiziksel bir incelemden geçer. Bunun yanı sıra tedaviye başlanmadan önce baız testler de uygulanmaktadır. Nakil genellikle bir hastanede veya özel sağlık merkezlerinde gerçekleştirilir. Hastaların birçoğu genellikle 4-6 hafta arasında hastanede kalır ve durumları düzenli olarak incelenir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...