Jump to content

Ayak Sağlığı Ve Güzelliği İçin Öneriler


AyCansu

Önerilen Mesajlar

Ayaktaki rahatsızlıklar kısa zamanda vücudun başka kısımlarına da geçer. Bu yüzden ayaklarımızın sağlık ve bakımı ile yakından ilgilenmeliyiz.

 

AYAK. yere en yakın uzvumuz ise de, rahatsızlığı başımıza kadar vurabilir. Gerçekten, ayaktaki rahatsızlık, kısa zamanda vücudun daha başka kısımlarına da geçer, çiinkii ayaklardaki sinirler bacak, kalça ve sırt sinirlerine bağlıdır. Bu yüzden, ayaktaki rahatsızlık, sutta ağrı yapabilir.

 

26 kemikten meydana gelen ayak, vücudun bütün ağırlığını çekecek bir biçimde yapılmıştır. Her adımda, vücudun ağırlığı önce topuklara biner, sonra ayak köprüsüne geçer. Tam ayak yerden kesileceği sırada da, ayır tık parmakların üzerine biner.

 

Ayakkabınız darsa, boyları kısaysa ayaklar ayakkabı içinde rahat hareket edemez, büzülür kalır. Kaslar rahat çalışamadıkları için ayaklar ağrımaya başlar.

 

Fazla uzun topuklu ayakkabı giydiğimiz zamanlar, bir süre sonra, ayakkabıları ayağımızdan jırlatıp atmak isteriz. Bunda, şaşacak bir şey yoktur. Çünkü yüksek topuklar, vücut ağırlığının, devamlı olarak ayak köprüsü üzerine binmesine yol açar, ayağın öteki kısımları, ayak köprüsünün yükünü paylaşmak fır r,atım muzlar.

 

Ayaklarınızın güzelliğini sağlını koruyabilmeniz şunlara dikkat etmelisiniz:

 

1. — Ayaklarınızı her gun ıkı kere yıkayın (önce sıcak sayla, sonra soğuk suyla). Yumuşak bir tırnak fırçasıyla ayaklarınızı fırçalayın. Talk pudrasıyle pudralayın. Parmak aralarını pudralamayı ihmal etmeyin.

 

2. — Ayaklarınıza sık sık masaj yapın. Özellikle parmakların üzerini ovun. Ayak bileklerini de sık sık ovuşturun.

 

3. — İmkân buldukça, uzanıp ayaklarınızı başınızdan yüksek bir yerde tutmak şartiyle dinlenin. Hele uzun bir yol yürüdükten sonra bunu muhakkak yapmalısınız. Böylece, yürüyüşte ayaklara toplanan kan dağılır, yorgunluk kısa zamanda ortadan kalkar.

 

4. — Nasırları vaktinde önlemeye bakın. Küçücük bir nasır bile ayağınızın, dolayısiyle sizin huzurunuzu bozabilir.

 

5. — Her gün temiz çorap giyin. Hele naylon çorapları her gün değiştirmelidir. Aceleyle ayakkabı almayın. Yeni ayakkabıyı prova ederken, iki ayağınıza da giymeye bakın. Ayaklarınızın ayakkabı içinde rahat hareket edip etmediğini anlamaya çalışın. Ayakkabı içinde parmaklarınızı oynatamazsanız, o ayakkabı, ayağınıza kiiçük demektir.

 

7. — Yeni ayakkabıya ayağınızın zamanla alışacağına asla inanmayın. Ayakkabı ayağınıza küçükse, onu hiçbir zaman rahat giyemezsiniz.

 

S. — Hiç olmazsa haftada bir kere, yıkandıktan sonra ayağınıza pedikür yaptırın, ya da kendiniz yapın.

 

9 — Her gün tekrarlayabileceğiniz basit idman hareketleriyle ayak kaslarını geliştirmeye çelişin.

 

10. — Ayakla dururken, yer ektiği şekilde durmaya gayret evir:. Bu arada vücudunuzun kaslarının dengesini bozmaya dikkat etmelisiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...