Jump to content

Gece ve Hafta Sonu Çalışan Aileler Dikkat


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

288110.jpg

 

Yeni bir araştırma, anne ve babası akşam, gece ve hafta sonu çalışan çocukların, sağlıklı bir aile hayatından mahrum büyüdükleri için ruhsal ve fiziki sağlıklarının tehlikeye girdiğini ortaya koydu.

Almanya'daki Berlin Bilim Merkezi'nden Jianghong Li'nin öncülüğünde uluslararası bir araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre, anne-babaların bu şekilde çalışması çocuklarının, sosyal ve duygusal durumunu olumsuz yönde etkiliyor. Anne ve babasını nadiren gören çocuklar, görüştüklerinde de depresif tutumlarla karşılaşınca davranış bozukluklarından obeziteye kadar bir dizi sağlık sorunu yaşıyor.

Ailelerin akşam, gece ve hafta sonlarında çalışması çocukların üzerinde çeşitli olumsuz etkiler bırakıyor. Davranış bozukluğu, konuşma, okuma, matematik gibi alanlarlarda düşük seviyede olan beceri ve obezite, normal saatlerin dışında çalışan anne-babaların çocuklarında daha belirgin bir şekilde gözlemlenmiş. Uzmanlara göre çocukları olumsuz etkileyen sebepler arasında yorgun düşen anne-babanın depresif tutumu, zaman ayıramadığı için çocuğun eğitim mesuliyetinin daha az bilincinde olması ve çocuğuyla arasında yeterli miktarda paylaşım olmaması geliyor.

Aradaki soğukluk ise aile içi desteğin önemli derecede düşmesini beraberinde getiriyor. Bu durumun özellikle yoksul ve boşanmış ailelerde daha çok gözlemlendiğine dikkat çeken uzmanlar, ailede ve işyerinde daha fazla devlet desteğinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...