Jump to content

Sağırlar İçin Egzersiz...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı olmak için egzersiz yapmanız gerektiği geniş ölçüde kabul edilmiştir. Egzersiz yaparak koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve başka hastalıklara yakalanma riski azaltılır. Sağırlarda da durum farklı değildir.

 

Egzersiz vücudun kendini sürdüren sistemlerini canlandırabilir. Vücudunuz o zaman gerginlik ve hastalıklarla daha iyi baş edebilir.

 

Egzersize alışkın değilseniz planlarınızı pratisyen hekiminiz veya hemşirenize danışmalısınız.

 

Muhtemelen hafif bir egzersizle başlatıp yaptığınız miktarı artıracaklardır. Birçok insan sağlıklı olmak için güç egzersizleri yapması gerektiğini düşünür. Ama öyle değil. Çok hafif bir egzersizin de büyük yararı olabilir.

 

Tam olarak ne kadar egzersiz yapılması ve ne kadar sürmesi gerektiği kişiler arasında değişir. Genel bir kural olarak, haftada beş gün 30 dakikalık ortalama egzersizin yeterli olduğu düşünülür. Ama unutmayın, bu egzersiz çok basit olabilir. Günde sadece 30 dakika yürümek yeterlidir. 30 dakika koşmanız veya 90 dakika futbol oynamanız gerekmez.

 

Dışarıda egzersiz yapacaksanız taşıt olmayan bölgeleri veya taşıt olan yerlerde kaldırımlar gibi yayaya özel yerleri tercih edebilirsiniz. Daha hareketli yerlerde, şehir merkezinde egzersiz yapmayı dilerseniz işiten bir arkadaşınızla birlikte de egzersiz yapabilirsiniz.

 

Bazı kişiler bu egzersizi ek bir aktivite olarak yapmayı seçerler, örneğin işten sonra koşmak. Bazı insanlar egzersizi günlük rutinleriyle birleştirmeye çalışırlar. O yüzden tren istasyonuna yürürler, otobüsten birkaç durak önce inerler. Bu basit yöntemlerle, çok uğraşmadan iyi egzersiz yapılabilir.

 

Egzersizi artırmak için yapılabilecek birçok başka adım vardır. Asansör yerine merdiveni kullanmak, okul yolunun bir kısmını yürümek, yatmadan önce basit egzersizler (mekik, şınav) vb bu adımlardandır.

 

Bazı ülkelerde pratisyen hekimler egzersiz yazabilmeye de başlamıştır. O yüzden bir hastaya parasetamol gibi her hafta yüzme seansı reçete edebilirler. Bu, ilaçtan daha etkili olur ve olumlu zincirleme etkileri bulunur.

 

Egzersiz zihinsel sağlığımız üzerinde de önemli bir rol oynar. Egzersiz yaparken vücutta salgılanan kimyasallar duygu durumunuzu iyileştirebilir. Egzersizin sosyal yönünden ve özgüven artırıcı özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

 

Sağlıklı egzersizin ötesine de gidebilirsiniz. Daha yoğun egzersiz yaparak vücut daha zinde hale gelir, kas tonusu artar. Bu birçok organize spor ve spor salonlarındaki egzersiz için geçerlidir.

 

Unutmayın ki biraz egzersiz yapmanız hiç yapmamaktan daha iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...