Jump to content

Sığınmaevindeki Kadına Oy Hakkı!


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 89, belediyelere bağlı 32, STK’lara bağlı 1 olmak üzere 2 bin 190 kapasite ile toplam 122 kadın konukevi (sığınmaevi) bulunuyor.

 

 

 

 

 

Koca dayağından kaçıp can güvenlikleri olmadıkları için çocuklarıyla birlikte bu evlerde kalan kadınların 30 Mart Yerel seçimlerinde oy kullanamama gibi sorunla karşı karşıya oldukları belirtildi. Şiddet mağduru kadınlar, halen seçmen kütüklerinde kayıtlı ikametgahlarında bulunmamaları yüzünden oy kullanamayacaklar.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey sığınma evlerinde kalan kadınların seçimlerde oy kullanamaması yönündeki şikayetleri dikkate alarak konuyu Meclis’e taşıyacağı sözünü verdi.

 

 

Geçtiğimiz günlerde Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’la birlikte Çankaya Belediyesi Kadın Sığınmaevi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, sığınmaevinde kalan kadınların sorunlarını dinledi ve sığınmaevinin fiziki koşulları hakkında Belediye Başkanı Bülent Tanık'tan bilgi aldı.

 

 

Bugüne kadar 600 kadına yardım elinin uzatıldığı Çankaya kadın Sığınmaevinin fiziki koşullarının oldukça iyi olduğunu belirten Şafak Pavey, Sığınmaevi’nde yaşam sevinci içeren duvar yazıları ve el işi atölyesinin de bunun önemli bir gösterge olduğuna vurgu yaptı.

 

 

Küçük çocuklarla oyun oynarken annelerinin sorunlarını dinleyen Pavey, özellikle zor durumda olan kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın artırılması ve iş olanaklarının yaşamlarına yeniden yön verebilecekleri düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Güvenlik gerekçesiyle adresleri gizli tutulduğu için oy kullanamayacaklarını, bunun demokratik olmadığını ifade eden kadınlara, konuyu ayrıntılı bir çalışma yaptıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağını ifade eden Pavey, her türlü platformda çözüm arayışına gideceklerini aktardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sığınma evlerine tamamen karşıyım, o kadınlar bir suç işlememişlerki hapis yaşıyorlar, onları tehdit eden adamlar hapse girmeli, ne ala olaya bak suç işlemeyen hapis elindeki oy kullanma hakkı bile yok ordan onu tehdit eden adam elini kolunu sallayıp gezsin, hiç adil değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...