Jump to content

Göl Çeşitleri ve Oluşumları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göl Çeşitleri ve Oluşumları

 

Karalar üzerindeki çukur yerlerde birikmiş sulara göl denir. Göller çukur yerlerin önünün doğal şekilde kapanması ile oluşan yerlerdir. Yeryüzünde düzensiz dağılmışlardır. Afrika’da çöküntü gölleri yeralırken, Kuzey Amerika ve Avrupa’da buzul dönemlerindeki aşınmalarla oluşmuş göller yeralır. Asya’da ise dünyanın en büyük gölü Hazar Denizi yeralır. Göllerden tuz üretme, su ürünleri yetiştirme, ulaşım, sulama, içme ve kullanma suyu olarak yararlanılır. Oluşumlarına göre tektonik, volkanik, karstik, set ve buzul gölleri diye gruplandırılır.

 

a) Tektonik Göller: Yerkabuğunda kırılmalar sonucu, çöküntünün olduğu yerlerde meydana gelirler (Güney Marmara gölleri)

 

b) Volkanik Göller: Volkanizma olayları ile oluşan volkan kraterleri, maar ve Kalderaların su ile dolması sonucu oluşur. (Nemrut krater gölü, Yedigöller)

 

c) Karstik göller: Karstik yörelerde kalker, jips, tuz gibi kimyasal çözülme ile oluşan erime çukurlarının, su ile dolması sonucu oluşurlar. (Burdur, Salda gölleri)

 

d) Set Gölleri: Çukur yerlerin önünün doğal şekilde setlerle kapanması, çukur yerin su ile dolması ile meydana gelirler.

 

1- Alüviyal Set Gölü: Akarsu vadilerinin alüviyal birikintilerle kapanması sonucu oluşurlar. Küçük sığ göllerdir. (Ankara yakınındaki Mogan ve Eymir gölleri)

 

2- Delta Set Gölü: Delta ovalarının kenarında alüviyal maddelerin birikmesi ile oluşurlar. Genellikle tuzludurlar.

 

3- Lav Seddi Gölü: Lavların ve tüflerin yığılmaları ile oluşmuş çukurlukların su ile dolmasıyla meydana gelen göllerdir. (Çıldır ve Erçek gölleri)

 

Tortum Gölü

 

4- Heyelan Seddi Gölü: Bir akarsu vadisinin önünün heyelan sonucu kapanması ve gerisinde akarsuyun birikerek göl meydana getirilmesiyle oluşur (Tortum ve Sera gölleri)

 

5- Kıyı Seddi Gölü: Eğimin az bulunduğu yatık yamaçlı kıyılarda görülürler. Rüzgar ve dalgaların etkisi ile oluşan kıyı okları ve kordonları gerisinde meydana gelirler. Sığ göllerdir. (Küçük ve Büyük Çekmece gölleri)

 

e) Buzul Gölü: Buzulların hareketiyle oluşan çukur ve çanak şeklindeki yerlerin buzullar çekildikten sonra sularla dolması ile oluşan küçük göllerdir (Kaçkar ve Bingöl dağlarının yüksek kısımlarındaki göller)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Yeraltı Suları ve Kaynaklar – Kaynak Oluşumları – Çeşitleri...

      YERALTI SULARI VE KAYNAKLAR Yeraltına sızarak, çeşitli derinliklerde ve belirli şekillerde bulunan sulara yeraltı suları denir. Yağış miktarı, yüzeyin eğimi, bitki örtüsü, taşların geçirimlilik derecesi yeraltı sularının oluşumunu etkiler.   Alüviyonlu ve karstik arazilerde tabansuyu zengindir. Sular kum, kumtaşı, delikli bazalt, yanardağ tüfleri ve sünger taşı gibi geçirimli taşlardan yeraltına sızarlar. Yeraltına sızan sular kil, marn, şist, granit, linyit gibi geçirimsiz taşların ve tabak

      , Yer: Ansiklopedi

×
×
  • Yeni Oluştur...