Jump to content

Rüzgarın Yeryüzü Şekillerine Etkisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ruzgarin-etkileri.jpg

 

Rüzgarın Yeryüzü Şekillerine Etkisi

Kurak bölgeleri şekillendiren dış güçlerin başında rüzgarlar gelir. Bitki örtüsünün zayıf olduğu yerlerde rüzgarlar gevşek yapılı arazilerde kumları, ince tozları ve çakılları havalandırıp, sürükleyerek başka yerlere taşırlar. Taşıdığı maddeleri yere çarparak yeri aşındırır taşıma gücünün sona erdiği yerde bu maddeleri biriktirirler, rüzgarın aşındırması ile düz masa şekilli veya mantarkaya şekilleri, ve oyuklar oluşur. Biriktirmesi ile kum tepeleri (kumul), kum örtüleri ve lös toprakları meydana gelir. Lös toprakları rüzgarın çok ince tozları havalandırıp uzaklarda metrelerce kalınlıkta biriktirmesiyle oluşurlar. Verimli topraklardır. Sulanabildiği taktirde bu topraklardan bol ürün elde edilir.

 

Kumullar çöllerde ve deniz kıyılarında yeralırlar. Çöllerdeki hilal biçimli kum tepelerine barkan adı verilir. Barkanlar rüzgar etkisi ile yer değiştirirler.

 

Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyılarında küçük kumullar (5-6 metre yükseklikte kum tepeleri) yeralır. İç Anadolu bölgesinde Karapınar ve çevresinin yarı kurak bir iklimde olması, gevşek yapılı arazi üzerinde bitki örtüsünün korunmayışından volkan külleri rüzgar etkisi altında kalmıştır. Kumullar çevreye yayılmaya başlamış son 25-30 yıl içerisinde rüzgarla mücadele edilerek (ağaç dikerek, toprak nemlendirilerek) çölleşmenin önüne geçilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...