Jump to content

Nikotin Nedir? Özellikleri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Nikotin;kimyasal formülü C10H14N2 olan alkoloittir.

 

Tütünde başka alkaloitlerle birlikte malat ve sitrat biçiminde bulunur. 1828′de Posselt ve Reimann tarafından tütünden elde edildi, kimyasal bileşimi Pinner tarafından tütünde % 1-8 oranında bulunan nikotinin, kalitece düşük tütünlerdeki oranı yüksektir. Arı durumundayken renksiz ve pis kokulu bir sıvıdır. Havada kısmen reçineleşerek rengi esmerleşir, yakıcı ve acı bir tadı vardır. Yoğunluğu 1.009, kaynama derecesi 247°C’tır. Suda, alkolde ve eterde kolayca çözünen güçlü bir zehirdir.

 

Kusma, baş dönmesi, halsizlik ve kalp atışlarında yavaşlamayla kendini gösteren zehirlenmelere yol açar. Çok miktarlarda alındığında öldürücü etkisi vardır, zehir etkisini gençlerde daha fazla gösterir. Zehirli etkisi nedeniyle bitki hastalıklarıyla mücadele bitkiyi saran dış asalakları öldürmek için kullanılan nikotinin insan tedavisine yönelik ilaç yapımında hiçbir değeri yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...