Jump to content

Dünyanın Saldığı Radyasyon...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Atmosfer, dünyaya gelen güneş radyasyonuna karşı az çok saydamdır, yani en fazla %16′sını soğurur. Böylece onun, dünyadan giden radyasyona da aynı derecede saydam olmasını bekleyebiliriz.

 

Fakat durum böyle değildir, zira dünyanın saldığı radyasyon güneşin radyasyonundan çok farklıdır ve aradaki fark yine dalga boylarındadır. Herhangi bir özel dalga boyunda salınan enerji miktarı, ışıyan cismin sıcaklığına bağlıdır. Bir diyagram, güneş radyasyonunun yaklaşık olarak yarısının görünür ışık şeklinde olduğunu ve yaklaşık olarak yarısının ışıyan ısı şeklinde olduğunu göstermektedir. Fakat dünyanın sıcaklığı güneşinkinden çok farklıdır ve sonuç olarak, dünyanın saldığı radyasyonun büyük bir kısmı, 10 μ lük bir maksimumla, 4 ile 50 μ lük menzil arasındadır.

 

Halbuki atmosferdeki gazlar sadece belirli dalga boylu radyasyonları soğururlar ve soğurma güçleri bu menzilin bazı kısımlarında oldukça kuvvetlidir. Yine en önemli rolü oynayan su buharıdır. Su buharı büyük bir dalga boyu menzilinde, özellikle 5.5 ile 7 μ arasında ve 27 μ nün ötesinde, radyasyonu soğurur. Fakat 8 ve 13 μ arasındaki dalga boyları için, su buharı hemen hemen saydamdır ve dünyadan çıkan bu radyasyonlar, bu atmosfer «penceresi» arasından, dosdoğru uzaya giderler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...