Jump to content

Ahtapot


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ahtapot (Çağdaş Yunanca χταπόδι [htapódi]'den: <Katharevousa οκταπόδι <οκταπόδιον <Eski Yunanca ὀκτάπους "Sekiz-ayak") (Octopoda) kabuksuz bir kafadan bacaklıdır.

 

Kayalar üstünde kollarıyla sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eder. Küçük türleri kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsan ve büyük hayvanlardan saklanırlar.

 

Çekmenli kollarıyla yengeçleri yakalar, kabuklarını boynuzsu ikiz çeneleriyle ve dişli dilleriyle parçalarlar. Parlak ve ses çıkaran nesnelere karşı çok meraklıdırlar.

 

Bazı türleri savunma mekanizması olarak mürekkep fışkırtabilir. Bu durum birçok kez Mürekkep balıklarıyla karıştırılmasına yol açar. Mürekkep balığı en yakın akrabasıdır.

 

120px-Octopus_vulgaris_2.jpg

Bayağı ahtapot

(Octopus vulgaris)

kamufle olmakta iken.

120px-Octo2.jpg

Bayağı ahtapot

(Octopus vulgaris)

 

Vücutları kısa ve yuvarlak yapıdadır ve manto üzerinde yüzgeçler yoktur.

 

Ahtapotlar, bir çift gelişmiş gözleri bulunan ve beyinleri iyi gelişmiş, kabuksuz omurgasız hayvanlardır. 3 kalbi vardır.Manto boşluklarında bulunan solungaçlarıyla solunum yaparlar. Boyları 100 cm' ye kadar çıkabilir.

 

Bir çift küçük çubuk halinde kabuk kalıntısı bulunur. Ağız çevresinde, üzerinde 2 sıra vantuz ( yapışıcı safiha ) bulunan ve başın çevresinden çıkan 8 adet, benzer yapıda, aynı uzunlukta ve dipte kısa bir zarla birbirlerine bağlı olan, güçlü bacak ve kolları bulunur.

 

Yalnız “Eledone” cinsi ahtapotlarının kollarında tek sıra mevcuttur. Ters çevrilip bakılırsa tam ortada kuş gagasına benzeyen sert, koyu renkli ve kesici ağzı görülür. Erkeklerde bu kollardan birisi cinsel organ vazifesi görecek şekilde değişikliğe uğramış olup hektokotil olarak adlandırılırlar.

 

Ahtapotun yumurtaları

 

Ahtapotun yumurtasının her biri bir kapsülle muhafaza edilir. Yumurtalar salkım şeklinde bir küme meydana getirir. Her kapsülün bir ucu taşa veya başka bir zemine bağlanır. Dişi ahtapot yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar. Açlıktan ölme pahasına yumurtalarını terk etmez. Hatta zorda kaldığında bacaklarından bir kaçını yiyebilir.

 

Yumurtadan doğrudan doğruya ergine benzer yavrular çıkar. Bu yavrular sinir sisteminin kontrolü altında kasılarak veya gevşeyerek seri bir şekilde renklerini değiştirerek bulundukları ortama adapte olurlar.

 

Avlanması ve tüketilmesi

 

Ahtapot Ege-Akdeniz mutfağının aranan mezelerinden biridir. Özellikle zeytinyağlı salatası çok bilinir ve bölgede tüketilir. Avlanan ahtapot etinin yumuşaması için tahta bir sopayla düz bir taşın üzerinde dövülür. Haşlandıktan sonra salatası, yahnisi, kızartması yapılarak yenilir.

 

Tekne üzerinden avlanması 'ahtapot salası' adı verilen kendine özgü bir oltayla yapılır. Kalın misina, iple yapılan oltaya plastik yapma balıklar, fosforlu etiketler, ses çıkartabilecek zil, metal levha takılır.

 

Sürekli sallanan ve teknenin çok yavaş hareket ettiği avlanmada maksat meraklı yaradılışa sahip hayvanın salaya sarılmasını sağlamaktır. Dalarak zıpkınla avcılığı da yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Ahtapot Nasıl Avlanır?

   Bütün denizlerde lezzetli deniz canlılarından olan ahtapota rastlamak mümkündür. Ancak Türkiye'de Karadeniz dışındaki diğer denizlerde ahtapot görülür. Ilık sularda daha yaygın bulunurlar. Yaklaşık 50 farklı çeşidi vardır. Kayalık ve taşlık bölgelerde yuva yapma olasılığı yüksek olan ahtapotların avı kalamar avcılığına benzer. Mayıs ve ekim ayları ahtapot avı yapmak için doğru zamandır. Yasak bölgeler dışında 1 kilo üstü olmak şartı ile ahtapot avı serbesttir ve farklı yöntemleri vardır.    

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • Ahtapot Izgara

   Türk mutafağında çok fazla olmasa da Akdeniz mutfağında ahtapot çok fazla tercih edilen deniz ürünlerindendir. Ahtapotlu makarna, ızgara ahtapot ve ahtapotlu salata en çok kullanım alanlarıdır. Ahtapotu eğer evde pişirmek istiyorsanız büyük balıkçılardan temin edebilirsiniz. Evinizde ahtapotu buharda veya ızgara olarak pişirebilirsiniz. Izgara olarak yapacağınız ahtapotu öncesinde kayanatabilirsiniz. Ya da güneşte kurutabilirsiniz. Güneşte kurutma yöntemi için güneş gören bir yere kolları iyice

   , Yer: Deniz ürünleri

  • Ahtapot Kollarını Nasıl Kıvırıyor?

   Bilim insanları ahtapotların eklemleri olmadığı halde, deniz dibinde sürünürken kollarını nasıl kullandıklarını ortaya çıkardı. Kudüs İbrani Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, ahtapotların son derece esnek olan kolları arasında nasıl eşgüdüm sağladıklarını belirlemek için yüksek hızlı kameralarla sürünmelerini filme aldı.   Yapılan inceleme, ahtapotların hareketinin ne kadar basit olduğunu gösterdi: hayvan sürünürken sadece hangi kolunu kullanacağına karar veriyordu o kadar. Current Biolo

   , Yer: Akvaryum

  • Kaparili Ahtapot Salatası Nasıl Yapılır?

   Kaparili Ahtapot Salatası Tarifi Kaparili Ahtapot Salatası İçin Malzemeler: 1.5 kg. temizlenmiş ve doğranmış ahtapot 1 limon 1 çay fincanı beyaz şarap 1 yemek kaşığı tane karabiber 2 diş sarımsak (bütün olarak) 2 büyük patates 5.5 çay fincanı ikiye bölünmüş cherry domates 4 yemek kaşığı ikiye bölünmüş siyah zeytin 5 yemek kaşığı kapari 4 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz Salata sosu için: 1 limonun suyu 6 yemek kaşığı zeytinyağı Tuz ve karabiber Pul kırmızıbiber Kaparili Ahtapot Sa

   , Yer: Deniz ürünleri

  • Ahtapot Hakkında...

   Yeşil yosunların deniz akıntılarına kapılarak hiç bilinmeyen bir dans yaparmış gibi yavaşça salındığı mercan kayalığının dibinde sessizce belirdi. Sabah mahmurluğu içindeydi. Kollarını bembeyaz kumlara özgürce yaydı. Mavi suları geçerken keskinliğini yitiren ama yine de parlak güneş ışınlarının altında kahverengi, daha çok kızıl kahverengi görünüyordu. Başına doğru turuncu ve beyaz lekelerden oluşmuş süsleri vardı. Sonra hâlâ uykulu iri gözlerini ansızın açtı. Sarı renkli gözlerinde, metrelerce

   , Yer: Akvaryum

×
×
 • Yeni Oluştur...