Jump to content

Humboldt Kalamarı


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

260px-Dosidicus_gigas.jpg

Humboldt kalamarı, Kaliforniya açıklarında

 

Humboldt kalamarı veya Jumbo kalamar, (Latince: Dosidicus gigas), Büyük Okyanus'un doğu kıyılarındaki Humboldt akıntısında yaşar.

 

Ateş Toprakları'ndan Alaska kıyılarına kadar görülür.Genelde 50-80 cm uzunluğunda olmakla beraber boyu 4 m'ye, ağırlığı 45 kg'ya ulaşabilir.

 

Yaklaşık 1200 bireyli sürüler halinde dolaşırlar, su püsküreterek 24 km/saat hızla hareket ederler. Kolarındaki vantuzların herbirinin etrafı keskin dişlerle çevrilidir, kollar avı kavrayıp keskin bir gagadan oluşan ağıza doğru çekerler.

 

Gaga, avını parçalayabilir ve 500 kiloluk güçle kemikleri kırabilir. Özelleşmiş deri hücreleri sayesinde deri renkleri hızla mor-kırmızıdan beyaza değişebilir. Bu renk değişiminin kalamarların birbirleriyle iletişime yaradığı öne sürülmüştür.

 

Balıkçılarca avlanmadıkları ve beslenmedikleri zamanlarda davranışları meraklı ve zeki olarak nitelendirilmiştir.Yabancı cisimlerle karşılaştıkları zaman çok saldırgan olabildikleri gözlemlenmiştir.

 

İnsanlarca avlandığı zamanlarda balıkçılara ve dalgıçlara saldırdığı sıkça kayda geçmiştir.

 

Meksikalı balıkçılarla mücadele ederken renklerini kırmızı ile beyaz arasında gidip getirmeleri ve saldırgan davranışları yüzünden balıkçılarca diablos rojos (İspanyolca "kırmızı şeytan") olarak adlandırılırlar.

 

Gündüzleri 600 m derinde yaşayan bu kalamarlar gece küçük balık ve kril avlamak için yüzeye doğru, 100-200 m derinliğe yükselirler. Keskin gözleriyle kalabalık balık sürülerindeki avlarını görebilirler. Avlarını yakalamak için ortaklaşa saldırdıkları gözlemlenmiştir.

 

Birkaç kalamar beraberce çalışarak büyük bir avı kısa sürede yer ve bitirirler. Zayıf düşmüş veya yaralı kalamarlar sürüdeki diğerleri tarafından yenir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...