Jump to content

İnci


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

200px-PEARL-SECTION.jpg

Doğal İnci ve Kültür İncisi

 

İnci, istiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının içinden çıkarılan, genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük tane.

 

Bunlar, küçük, yuvarlak, yüksek değerli, sert, sedef rengindedirler. Hayvanın vücuduna bir kum tanesi, bir parazit veya yapay olarak bir sedef parçası girince etrafında bunu kaplayan sedefimsi bir madde oluşur.

 

Böylece tabaka üst üste gelerek küresel inci meydana gelir. Divan şiirinde incinin oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır. Rivayete göre, istiridye kabuklarını açınca, yağmur tâneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur.

 

Yabancı madde ete girmeyip kabukta kalırsa meydana gelen inci, yarı küresel veya düzensiz biçimde olur.

 

İnci, sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat ihtiva eder. Sıcak ve ılıman bölge denizlerde yaşayan yumuşakçalarda rastlanır. Günümüzde içinde inci meydana gelen yumuşakçalar yetiştirilerek, kültür inci üretimi önem kazanmıştır.

 

Kültürle 3 ilâ 7 yılda elde edilen bu inciler doğal olanlarından ayrılmamakta, gerçek inciye benzediği kabul edilmektedir.

 

Her çeşit süs eşyâsında, bilhassa gerdanlık olarak kullanılmaktadır. Bilinen renginden başka pembe ve beyazları olduğu gibi nâdir de olsa siyah renkli inciye de rastlanır. Siyah inci nadir bulunduğundan daha değerlidir.

 

Cam küreler, üzeri doğu esansı denen yapışkan madde ile sıvanarak sahte inciler yapılmaktadır. Hakikisinin pahalı olmasından dolayı sahte inci endüstrisi oldukça rağbet görmektedir.

 

PerlmuttAusst.jpg

İnciler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İki Bin Yıllık İnci Tanesi Bulundu

   Avustralya'nın batısında arkeologlar 2000 yıldan da eski bir inci tanesi buldu.     Avustralya'nın batısında 2000 yıldan da eski bir inci tanesi bulundu. Araştırmayı yürüten uzmanlardan biri inci tanesini "eşsiz" olarak tanımladı. İnci tanesi Avustralya'daki antik alanda bugüne kadar bulunan ilk ve tek inci. Yaşı dört yılda belirlendi   2011 yılındaki bir kazı esnasında çıkarılan incinin yaşını belirlemek tam dört yıl sürdü. Kimberley bölgesinden çıkarılan inci üzerinde çalışan

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • İnci Çiçeği....

   Zambakgiller ailesinden gelen inci çiçeği, ılıman iklimlerde yetiştirilmeye uygun, boyu 25 cm’ye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitkidir. Sivri yaprakları ve zarif beyaz çiçekleri ile her yıl nisan ayıyla beraber çiçeklenmeye başlayan inci çiçeği nasıl dikilir, bakımında nelere dikkat etmek gerekir? İşte merak ettiğiniz detaylar! Isı ve güneş İnci çiçeği ılıman iklimleri sever ve soğuğa karşı dayanıksızdır. Aşırı sıcak ya da soğuk bitkinin gelişimi için zararlıdır. Doğrudan güneş ihtiyacı ol

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • İnci Nasıl Oluşur?

   Doğanın mucizesi, görkemli ve değerli bir eşyaya nasıl dönüşür? Bir canlı tarafından oluşturulan tek değerli süs eşyası olan inci, doğanın zamanla oluşturduğu benzersiz bir hediyedir. İnci nasıl oluşur? İstiridye gibi bazı kabuklu deniz hayvanlarının, yumuşakçaların oluşturduğu bir maddedir. Vücuduna giren kum tanesi, parazit, sedef gibi yabancı maddelerden kendini korumaya çalışan canlının, bu yabancı maddenin etrafına ördüğü sedef katmanlarından meydana gelir. Beyaz, sedef rengi, pembe, hatt

   , Yer: Genel Kültür

  • İnci (Pearl) – Arabulucu Taş

   İnci istiridye ve midyelerin yabancı cisimlere karşı oluşturduğu reaksiyon sonucu var olan yine Mercan gibi bir canlı vasıtası ile elde edilen, Kur’an-ı Kerim’de yeri olan nadir değerli taşlardan bir tanesidir. Yaygın olarak sedef renginde bulunmakla birlikte beyaz, pembe ve siyah olanlarına da rastlanmaktadır. İnci hakkında toplumlara göre değişen efsaneler mevcut olmakla birlikte çok eski çağlarda tanrıların gözyaşlarını istiridyelerin içerisine sakladığına inanılmıştır. Çin’deki mitler ise gö

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Yeni İnci’den Beylere Evde Konfor Sağlayacak Pijama Takımları

   İç giyimde erkeklere de fonksiyonel ve konforlu seçenekler sunan Yeni İnci, sonbahar kış sezonu için hazırladığı pijama koleksiyonuyla beyleri yine unutmuyor. Yeni İnci’nin erkekler için ürettiği özel pijama modelleri evde geçirilen zamanlarda ve uyurken tam anlamıyla rahatlık sağlıyor. Sıcak bir kış sizi bekliyor   Erkeklerin rahatlığına pijama modelleriyle katkıda bulunan Yeni İnci’de siyah ana renk olarak karşımıza çıkıyor. Gri ve lacivert gibi diğer kış renklerinin de göze çarpt

   , Yer: Erkek Moda

×
×
 • Yeni Oluştur...