Jump to content

Gebelikte DHA Tüketiminin Önemi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hamileyken beslenmemize her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerektiği hepimizin farkında olduğu bir gerçek. Ancak gıdalar üzerine araştırmalar, deneyler devam ettikçe neyi daha çok neyi daha sınırlı yememiz gerektiği hakkında hemen hemen hergün yeni bir şey öğreniyoruz. DHA (Docosahexaenoik asit) üzerinde yapılan çalışmalar da son hızla ve artarak devam ediyor.

DHA, özellikle bebeklerde beyin ve göz gelişimi için gerekli olan bir Omega-3 temel yağ asitidir. Anne sütünde doğal olarak bulunur. Bu da neden bebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütüyle beslenmeleri gerektiğini açıklayan nedenlerden biridir. DHA beslenmemizde olmazsa olmaz maddelerden biri olmalıdır. Bugün size özellikle anneleri ve anne olacakları ilgilendireceğini düşündüğüm bir neden daha vereceğim:

Early Human Development dergisinin Ocak 21, 2012 sayısında yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre hamileliklerinde yüksek miktarda DHA tüketen annelerin bebekleri daha az uyku sorunu yaşıyorlar. Çalışma, yaşları 18 ile 35 arasında değişen iki farklı grup sağlıklı anne adayı üzerinde yapılmış. Gebeliğin 24. haftasından itibaren yapılan çalışma sırasında bir gruba düzenli olarak yaklaşık 90 kalorilik 300mg DHA içeren bir yiyecek sunulmuş diğer gruba ise aynı yiyeceğin DHA içermeyen çeşidi sunulmuş. Doğumdan sonra bebekler uyurlarken özel bir yöntemle gözlenmişler ve çıkan sonuç DHA tüketen annelerin bebeklerinin diğerlerine kıyasla daha iyi uyuduğu olmuş.

Kızım Leyla'nın uykuyla hiçbir zaman probleminin olmamış olmasını uyguladığımız uyku eğitimine bağlardım fakat bu çalışmayı okuduktan sonra hamileliğim sırasında asla eksik etmediğim DHA içeren yiyeceklerin de katkısı olmuş olabileceğini kabul etmem gerekiyor. Hatta gebeliğe hazırlanırken bile hatrı sayılır miktarda DHA tüketiyordum...

Beslenme alışkanlıklarımızın ve hayat tarzımızın doğacak bebeklerimizi etkilediğini düşünüyorum. Sadece gebelikte değil, gebelikten önce de nasıl yaşadığımız ve bedenimize nasıl baktığımız çocuklarımızın gelişimini etkiliyor. O yüzden "kendimize dikkat etme" olayı gebelikle beraber değil çok öncesinde başlamalıdır. Öyleyse hangi yiyecekler DHA içeriyor ona bakalım:

Somon, sardalya gibi yağlı balıklar

Yumurta

Et

Ceviz, fındık

Çilek

Tam tahıllar

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Lahana, kabak, karnabahar

Keten tohumu yağı

En çok DHA'yı balıktan alırsınız. Diğer saydığım yiyeceklerde de vardır fakat balıktaki kadar değil. Balık yemenin önemini bir örnekle vurgulayayım: Kuzey Amerikalı İnuit annelerinin sütlerindeki DHA yoğunluğunun İngiliz annelerininkine kıyasla 6 kat daha fazla olduğu görülmüş. Bu da Inuit kadınlarının diyetlerinin balık açısından çok zengin olmasıyla açıklanıyor.

Netice itibariyle; bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren yediklerinize, içtiklerinize ve yaptıklarınıza dikkat etmelisiniz. Bol bol DHA tüketmeye başlamalısınız, gebelikle beraber de bu alışkanlığınızı devam ettirmelisiniz. Düzenli uyuyan ve iyi uyuyan bir bebeğiniz olacak sonuçta... Çoğu anne için dünyalara sahip olmakla eşdeğerdir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...