Jump to content

Arzawa Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=4][/h]arzawa-300x199.jpg

 

Güneybatı Anadolu’da Büyük Menderes Vadisi’nin güneyinden Eğridir ve Beyşehir gölüne kadar uzanan alana Hitit döneminde verilen ad. Hitit çiviyazılı belgelerinde bazen ülke bazen kent bazen de Arzawa ülkeleri olarak geçer. Bu anlatımlardan küçük bir Arzawa Krallığı’nın yanında bir de Arzawa Konfederasyonu olduğu anlaşılmaktadır.

 

Arzawa Krallığı, Hititlere bir yasal devlet olarak bağlıdır. Konfederasyon ise Hapalla, Arzawa, Mira, Kuwaliya, Şeha Irmağı ülkeleri ve Appawia, Wiluşa, Zipasla ve Hariati Dağlık Ülkeleri’nden oluşur. Bu ülkelerin her birinin kralına Arzawa kralı denir. Bu da çiviyazılı metinlerin anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Arzawa-Hitit ilişkileri genellikle düşmanca oldu. Eski Hitit Devleti’nin kurucusu Labama’dan (MÖ 1680-1650), I Hattuşili (MÖ 1650-1620) ve I. Ammuna’ya (MÖ 1550-1530) kadar bu ilişkiler aynı biçimde sürdü. Nitekim I. Ammuna döneminde Arzawa ülkelerinde çıkan ayaklanmaları Hititler bastıramadı ve bu olaylar sırasında Hitit kralı öldü.

 

Hitit İmparatorluğu döneminde Arzawa ile ilişkileri yansıtan çiviyazılı belge sayısı artmaktadır. III. Tuthaliya (MÖ 1400-1380) Arzawa ile savaştı. H. Tuthaliya’nın savaşı yitirmesiyle Arzawa bağımsızlığını kazandı. Amama arşivinde bulunan Hititçe iki mektuptan Arzawa Kralı Tarhundaradu’nun Mısır Kralı III. Amenhotep (Amenofis, MÖ 1405-1370) ile dostluk ilişkileri kurduğu anlaşılmaktadır. Büyük Hitit Kralı Şuppiluliuma (MÖ 1380-1340) döneminde Arzawa yeniden Hitit İmparatorluğu’na bağlandı.

 

II. Arnuwanda (MÖ 1340-1339) dönemine ilişkin yazılı belgeler Arzawa’nın yeniden ayaklandığını gösterir. II. Murşili (MÖ 1339 -1306 Arzawa kralları Uhhazitiş ve oğlu Piyamaihara’yı yenerek ülkeyi Hititlere bağladı. Bu sonuçla Arzawa Konfederasyonu’na bağlı ülkeler Hititlerle yeniden tek antlaşma imzaladılar. Kadeş Savaşı’nda Arzawa birliklerinin Hititlerin yanında yer alması durumun değişmediğini kanıtlar. Hitit Devleti’ nin yıkılış yıllarında Arzawalıların da tarih sahnesinden çekildiği Mısır Firavunu Ramses’in MÖ 1194′e tarihlenen bir stelindeki (dikilitaş) anlatımlardan anlaşılmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...