Jump to content

Kobay Hayvanı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

kobay.jpg

 

Kobay (Gine Domuzu); (Lat. Cavia). Kemiriciler takımının Kobaygiller familyasından bir hayvandır. Kısa bacaklı, tıknaz, küçük boylu bir kemirgendir. Anayurdu Güney Amerika’dır. Burada tüm dünyaya yayılmıştır. En iyi bilinentürü olan Hant domuzu (Gine domuzu) da denen evcil kobay, Avrupalıların Amerika’yı keşfetmelerinden önce Peru’da evcil-leştirildi. 16. yüzyılın ortalarında Avrupa’ya getirilerek buradaki ortama alıştırılıp çoğaltıldı. Büyük başlı, kısa kulaklı ve bacaklı, ön ayaklarında dört, arka ayaklarında ü’ç parmağı olan bir hayvandır. Kuyruğu çok kısadır, bazı türlerinde ise yoktur.

 

Laboratuvarlarda, deney hayvanı olan evcil kobay, genellikle sebzelerle beslenir. Dokuz haftalık bir gebelik süresinden sonra her batında bir yavru olmak üzere yılda iki kez yavrular.

 

Kobaygiller, (Caviidae). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Kemiriciler takımının Yalındişliler alt takımının Oklukiprimsiler bölümüne giren bir familyadır.

 

İyi bilinen türleri: Aperea, Kobay, Mara, Yaban kobayı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...