Jump to content

Cilt Benlerine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Cilt benlerinin oluşmasını önlemek tümüyle mümkün olmasa da, bu konuda bazı önlemler alınabilir. Özellikle çok beni olan, açık tenli, açık renk gözlü, sarı veya kızıl saçlı kişilerin güneşten korunmaları gerekir.

 

Güneşe çok maruz kalmak hem benlerin karakterini değiştirir, hem de sayılarını arttırabilir. Dolayısıyla öncelikle güneşten korunma önlemlerinin alınması önemlidir.

 

Bunun yanı sıra, çok beni olan kişilerin mutlaka düzenli doktor kontrolüne gitmeleri gerekir. 6 ayda bir, yılda bir benlerini kontrolden geçirmelidirler. Kişinin ailesinde malign melanom öyküsü varsa (ki bu, benlerden de kaynaklanabilen bir cilt kanseri türüdür), gelecekte malign melanom olma riski yüksektir. Çocukluğunda çok güneşte kalmış kişilerde orta yaşlarda malign melanom olma ihtimali artmıştır. Bu yüzden bu hastaların güneşten korunmaya özellikle dikkat etmeleri gerekir.

 

Yine benler sayıca ve karakter olarak gebelik sırasında değişebilir. Gebelik sırasında büyüyen benlerin gebelikten sonra mutlaka değerlendirilmesinde fayda vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...