Jump to content

İnatçı Hıçkırık Nasıl Geçer?..


Renan

Önerilen Mesajlar

İnatçı hıçkırık, çok yemek yeme veya sinirsel bir nedenle ve istemsiz olarak diyafram kasının kasılmasıyla hava akciğerlere geçerken boğazdan çıkan ve düzgün aralıklarla tekrarlanan sestir.

 

Ancak bazen geçmek bilmez ve bu intacı hıçkırık nöbetleri yemek borusu kanseri, akciğer ve beyin tümörü, kalp zarında enfeksiyon oluşması, beyin damarlarında tıkanma, reflü gibi pek çok hastalığın belirtisi olabilir. 48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıklar bu statüde değerlendirilirken bu süreden kısa olanlar için aynı değerlendirme yapılmıyor.

 

İnatçı Hıçkırık Hangi Hastalıkların Belirtisidir:

Bu hastalığı diyafram hareketlerinin nöral kontrolünü sağlayan sinir sistemi bölümünü etkileyen tümör gelişimi hıçkırığa neden olabiliyor. Bu çok tehlikeli bir hastalıktır. İnatçı hıçkırıkların nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü ise yemek borusu kanserine işarettir.

 

Yabancı bir bilim adamı inatçı hıçkırıkların yaptığı 99 kanser hastası üzerindeki araştırmasına göre bu hastaların %27′si inatçı hıçkırıktan şikayet ederken %6′sının ise hıçkırık nedeniyle doktora gittiğini ortaya koydu.

 

Ülkemizde kanser hastalığı oldukça yaygın ve bu hızda yayılmaya devam ederse ileriki yıllarda her dört kişiden biri kanser hastalığına yakalanacak, bu nedenle bireyler bu konuda çok daha bilinçli hale gelmelidirler.

 

İnatçı Hıçkırık Nasıl Geçer:

Hıçkırığın önce kısa süreli olup olmadığını anlamak gerekiyor. Çünkü bir süre sonra kendiliğinden geçecektir ve en sağlıklı yol budur. Ancak bazen çok sıkıcı olabilir işte böyle durumlarda hıçkırıktan kurtulmak için bazı yollar bulunuyor. Bunlar derin nefes alıp vermek, nefes tutmak, bir kağıt torba içine nefes alıp vermek, boğazda uyarıya neden olabilecek bir küçük kaşık toz şeker yutmak, limon suyu veya sirke yutmak, buzlu su içmek hıçkırıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer hıçkırığınız uzun süre geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...