Jump to content

Ateş Düşüren Doğal Yöntemler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ateş halk olarak çok korktuğumuz 37,5'larde bile hemen ateş düşürücülere sarıldığımız bir durum.Halbuki yurt dışında ateşe vb. vucudun doğal temizlenme işlemlerine bu kadar kolay mudahele hiç onaylanmıyor.Hastalık biraz kendi seyrine bırakılıyor ve çok müdahele gereken durumlarda müdahele ediliyor.

 

Neden ateşleniyoruz?Vucud çeşitli yolarla aldığı(sezeryan,katkılı beslenme,ilaçlar vb..), biriktirdiği toksinleri ve kalıntıları kanın ısısını yükselterek eritmeye çalışıyor. Tam bu esnada ateş düşürücü verilince kan soğuyor ateş iniyor ve kalıntılar tekrar dibe çöküyor taki bir başka bağışıklık sistemi mücadelesine kadar...

 

Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler) ateş ile cevap verebilir. Çoğu zaman da ateş daha sonra gelecek olan bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. 39 - 40 derecelik ateşte dolaşım sistemi uyarılır ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çoğalmaları engellenir. Anne - babalar için önemli olan şunu bilmeleri: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Ateş, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.

 

Ateşlenen çocuğa ateş düşürücü verilmeden önce yapılacak uygulamalar: (eğer az bir ateşte hemen ağrı düşürücü verdiyseniz vucud bire ilacın toksinlerini atmakla uğraşacağından bu yöntemler etkili olmayabiir yada daha şiddetli ateşle karşılaşabilirsiniz.)

 

1-Üstünü hafifletmek: Çocuğun ısısını artıracak giyimleri çıkartıp evin ısısını normal şartlarda tutarak çocuğu soymak

 

2-Çocuğu sirkeli bezle eklem yerlerini ovmak hatta keselemek.Kasık,koltuklatı,diz eklemleri gibi bölgeleri ıslak sirkeli bezle ovmak.

 

3-Vucut ateşi yükselterek içerdeki toksinleri deri altından atmaya çabalar.Bu aşamada vucuda yardımcı olmak gerekir.Çocuğu ılık suyla bol bol yıkayarak derinin nefes almasını sağlayarak, derideki gözenekleri açmak gerekir.Mümkünse ılık su dolu bir küvete,leğene çocuğu yatırıp biraz orada oynatmak sonra en son çıkarken başından aşağı sirkeli(ev sirkesi) ılık su döküp hiç durulamadan öylece çıkarıp kurulamak lazım.Sonra zeytinyağıyla vucudu yağlamak.

 

4-Limonlu-su içirilebilir.Bu karışım toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 

5-Zencefil-limon-bal üçlüsü karıştırılıp içirilebilir.Zencefilin ateş düşürme özelliği var. İçmek istemezse şırıngaylada verilebilir.

 

6-Sırta bardak kapamak.Sırtta omuz,kürek kemiği üstüne kupa kapamak, özellikle bronşların çalışmasını kolaylaştırır.Vucudu toksinlerle uğraştırmak yerine bardağın vakumuyla sırta toplayarak iyileşmeyi hızlandırmak.

 

7-Çocuğu birşeyler yemesi için zorlamayın.Ateşlenen ve hasta olan çocuk zaten bunye olarak hastalıkla mücade ediyor birde sindirimle uğraşıp iyileşme sürecini uzatmasın.Mümkün olduğunca birşey yememeli en fazla taze sıkılmış meyva suları içirilmelidir.

 

8-Kandaki toksinler bağırsak dolu olunca kanda ateşi yükseltip yükseltip erimeye çalışıyor ama eğer lavmanla bağırsaklar boşaltılırsa kandaki toksinler bağırsaklara iniyor ve ateşi yükseltmiyor dışkıyla atlıyor.

 

Lavman yapmak en etkili ateş düşürücüden bile çok daha hızlı ateş düşürüyor.Geçen ateşlendiğimizde lavman öncesi ateş 39'du.Hemen lavman sonrası 38,5 oldu.1-2 saat içinde 37,5'lere indi.Tekrar yükselmedi hamdolsun.

 

Lavman miktarı çocuğun yaşına ayına göre değişmekle beraber 500 gr'dan 1000gr'a kadar olabilir.İçeriği kaynamış soğumuş içme suyuna 1 limon sıkılmış su-limon karışım.Yada ayrı ayrı demlenen papatya çayı ve ısırgan çaylarının karışımından oluşabilir.Lavmanı 1 kerede 700 gr vermek yerine 200-250-250 şeklinde 3 kerede verilmesi daha iyi oluyor.Çünkü lavmanı verdiğiniz anda çocuk hemen kaka yapmak istiyor.Verilen sıvı hemen çıkmış oluyor.Peyderpey verilince temizleye temizleye çıkıyor.

 

Bu uygulamalarla ateş zaten 38,5 üstüne çıkmıyor 38,5 üstüne çıkmayan bir ateş içinde ilaçla müdahele etmek vucuda haksızlık yapmak oluyor.Bırakalım vucud kısık ateşte eriyen şeker gibi kendi tortularını eritsin.Ateşi 39 üstü değilse direk ilaç vererek kolayca sıkıntıdan kurtulma yoluna gitmeyelim biraz kendi çabalarımızla ateşi indirmeye gayret edelim çok çok mecbur kalırsak müdahele yolunu seçelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sirkeli bez kullanmak çok tehlikeli bir yöntemdir ve halk arasında yaygın olarak kullanılır lakin ateşlenen çocuk veya kişi vücudu bir direnç mekanizması geliştirdiği için bunu ateşle belli eder. Sirkeli bezle silmek vücutta hali hazırda bulunan ateşi içeriye hapseder ki buda daha tehlikeli durumları oluşturur. Örnek vermek gerekirse dudağımızda uçuk çıktığı zaman onu önlemek amacıyla çeşitli yöntemler kullanırız lakin uçuğun çıkmasını engelledikden 1 2 gün sonra vücut uçukla atamadığı iltahabı ve ateşi hastalıkla atar dolasıyla 1 2 gün içerisinde ufakda olsa vücutta hastalık belirtileri ortaya çıkar. Aynı etkiyi sirkede yaptığı için ilerleyen zaman zarfı içerisinde sıkıntılı durumlar doğurabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...