Jump to content

Dişlerde Gingivitis Sorunu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gingivitis sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur ve tedavi etme aşamasına gelmeden önce, engellemenin basit yollarını uygulamanız gerekir.

 

Periodontal bir hastalık şeklidir. Periodontal hastalık demek, diş ve diş eti destekleyici dokuların tahrip olmasıyla oluşan iltihap ve enfeksiyondur.Dişler üzerinde uzun vadede plaklar oluşur. Plaklar dişlerin açıkta kalan parçaları üzerine yerleşir ve tartar oluşumuna neden olur. Diş eti çizgisi sertleşir.Plak oluşumu, diş eti hastalıklarının ilk sebepleri arasında yer alır. Elbette diğer faktörlerin de katkısı vardır.Hamilelik, ergenlik, menopoz gibi durumlar, aylık regl dönemleri gibi vücutta değişikliğe neden olan durumlar, dişetlerinin daha duyarlı olmasına neden olur.Diyabet, kan şekeri kullanmak, vücudun yeteneklerini etkiler. Bu yüzden, gelişmekte olan yüksek enfeksiyon riski gibi, bağışıklık sistemi ile mücadele gerektiren hastalıklar sebep olabilir.Bazı ilaçların yan etkileri arasında diş ve dişeti hastalıklarına neden olacağı yazar.

 

Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzdan yan etkilerini öğrenin.Tükürüğün akışını azaltan ilaçlar, ağız sağlığını etkiler. Dişeti dokusunun büyümesine neden olabilecek ilaçlar vardır.Sigara, aşırı alkol gibi zararlı alışkanlıklar, dişetlerindeki dokulara zarar verir.

 

Kötü hijyenik alışkanlıklar gingivitis oluşmasına, fırçalamama ve diş ipi kullanmama gibi davranışlar da bu etkiyi arttıracaktır.Gingivitisin belirtileri zamanla büyür. Bir veya birkaç belirti, farklı diş eti hastalıklarına da uyum sağlayabilir.

 

En uygun teşhis için, diş hekiminize görünmeniz gerekir.Diş etleri üzerinde mor-kırmızı veya parlak kırmızı bir gönümüz, dişetlerinde kanama, şiş diş etleri, ağız yaraları, diş etleri üzerinde parlak bir görünüm, kötü nefes gibi belirtilere dikkat etmek gerekir.Dişlerde kanama ve şişme olduğunda, kötü nefes ve şiddetli ağrıyla eşlik eden bir durum oluşursa, diş hekiminize gitmek için acele etmeniz gerekir.Gingivitis kötüleştikçe, diş etlerinin durumu zorlaştıkça kemikleri sahiplenmesi zorlaşır. Kemik yapısı zayıflar ve dişleri kaybedersiniz.Gıda parçaları dişlerin arasında birikerek, apse oluşmasına neden olabilirler. Apse diş eti dokusuna zarar verir ve ağrı çekmenize neden olur.Günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Ağız hijyeninizi önemseyin ve mutlaka temiz olmasına özen gösterin.Stresten uzaklaşın. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşması için güçlü olmanız gerekir.

 

Diş gıcırdatmak ve diş sıkmak, gingivitisin ortaya çıkışını hızlandırır ve kolaylaştırır. Bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...