Jump to content

Latife Hanım Kimdir?...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Latife Hanım Uşşaki;Atatürk’ün eşi (İzmir 1898-İstanbul 1975).

 

Uşakizade Muammer Bey’in büyük kızı olarak babasının iş adamı olarak tanındığı İzmir’de orta öğrenim gördükten sonra Avrupa gezilerine fırsat buldu (Paris 1919-Londra 1920), hukuk öğrenimini yanda kestiyse de batılı bir kadın olarak çevresinde seçkinleşti. İzmir’in kurtuluşunu (9 Eylül 1922) izleyen günlerde kenti genel tehlikeye atan yangın sırasında Atatürk, Göztepe’deki evlerinin konuğu oldu. Bu tanışıklık duygusal bir ilişkiye dönüşürken yeni Türkiye devletinin kurucusuna batılı bir evliliğin örneğini gösterme olanağını da verdi.

 

Evlilikleri (29 Ocak 1923) çok uzun sürmediyse de cumhurbaşkanının eşi olarak özgürce kamuoyu karşısına çıkma fırsatlarını iyi kullanması, ilerideki inkılâp eylemlerinin temeline iyi bir harç sağladı.

 

Karşılıklı kabulle ayrılmalarından (5 Ağustos 1925) sonra kendi köşesinde sessizce ömür sürmeyi yeğledi, başka bir evlilik yapmadığı gibi Atatürk’ün anısına saygı kusuru yaratabilecek kişisel izlenimlerini basma iletmeyi her zaman geri çevirdi. Boşandıktan sonra aile adının yeni biçimini soyadı olarak kullandı: Uşşaki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...