Jump to content

Kültür ve Eğitim İlişkisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kültür ve Eğitim İlişkisi; Eğitimle kültür arasında da karşılıklı bir etkileşim vardır. Eğitim, bir toplumun var oluşunu ve ilerleyişini güvenceye almak amacıyla üyelerine gerekli bilgi, beceri, düşünce ve davranış kalıplarını aktarması sürecidir. Eğitimle yetişkin kuşaklar, yetişmekte olan kuşakları toplumsal yaşama hazırlar, toplumun kültürünü çocuk ve gençlere aktarırlar. Topluma yeni katılan her üye, toplumun kültürünü eğitim yoluyla öğrenir.

 

Eğitim toplumun ve kültürün bir ürünüdür. Bilimsel düşüncenin ön planda tutulduğu toplumlarda eğitim, kişinin ve toplumun yaşamını değiştirebilme gücüne sahiptir. Toplumsal, ekonomik ve siyasal işlevleri yerine getirerek bireyin; toplumun ve çağdaş dünyanın uyumlu bir üyesi hâline gelmesine yardımcı olur. Kültür, toplum bireylerine eğitim yoluyla aktarılır. Örneğin; demokrasinin temel ilkelerinin benimsendiği, birey haklarının yasal yollarla alınması değerine bağlı bir kültürde bireyler bu eğitimi alır. Bu anlamda eğitim, toplumun kültürünün toplum üyelerince benimsenmesini ve toplumun devamını sağlar. Görüyoruz ki eğitim ve kültür etkileşimi karşılıklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...