Jump to content

Burun Akıntısının Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Üst solunum yolu hastalıklarının yol açtığı burun mukozasından gelen sıvıya burun akıntısı adı verilir. Nezle, enfeksiyon, grip, alerji, soğuk algınlığı, sinüzit ve alerjik burun iltihabında ortaya çıkar. Renksiz veya yeşil renkli kanla karışık bir akıntı olabilir. Hastalık süresince son derece rahatsız edici olan burun akıntısını gidermek için akıntıya neden olan rahatsızlığı teşhis etmek ve ona yönelik bir tedavi uygulamak önemlidir. Bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımı önerilir, sinüzit için kapalı sinüsleri açmak için ameliyat gerekebilir, septum deviasyonu gibi hastalıklara cerrahi müdahale uygun görülür, alerjiye bağlı gelişen akıntılar için spesifik bir tedavi yoktur ancak alerjiyi kontrol altına alan yöntemler uygulanabilir. Aynı zamanda ada çayı gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelen bitki çayları, sıvı tüketimini arttırma, kafeini azaltma, burun temizliğine özen göstermek de önemlidir. Tuz, sıcak su ve yemek sodası ile hazırlanan karışımı burnu nemlendirmek için kullanılabilinir ve 1 su bardağı ılık suya 5-10 damla limon suyu ile hazırlanan karışımı da burna çekmek iyi gelmektedir.

 

Burun veya geniz akıntısının daha az hissedilmesi için bol sıvı alımı, sigaradan ve içilen ortamlardan uzak durmak ve burun solunumu yapmak çok önemlidir. Nezle, grip gibi genel üst solunum yolu infeksiyonlarında ve alerji durumlarında bunlara ek olarak tıbbi tedaviler verilir. Alerjide eğer etken belirlenmişse, bundan da kaçınılması faydalı olur. Kronikleşen alerji durumları veya anatomik sorunlara bağlı gelişmiş sinüzit durumlarında tıbbi tedaviye ek olarak, kısırdöngüyü ortadan kaldıracak özenli cerrahi müdahaleler ile geniz akıntısında çözüm sağlanabilir. Aynı şekilde önceki ameliyatlarla değişmiş akım yolları, tekrarlanan düzeltme (revizyon) ameliyatı ile bazen yeniden oluşturulabilir.

 

Günümüzde geniz akıntısına yol açan durumları rutin endoskopik muayenemizde doğrudan görerek belirleyebiliyoruz. İlaçla tedavinin ve önlemlerin yeterli olmadığı olguların pek çoğunda nedene yönelik seçilmiş cerrahi tekniklerle geniz akıntısını ve ilişkili sorunları tedavi edebiliyoruz. Örneğin kronikleşmiş sinüziti olan hastalarda endoskopik sinüs ameliyatı ile, burun eti şişmesi olanlarda hafif olgularda radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültülerek veya ileri konka şişmesi olanlarda ise lazerle burun eti küçültmesi ameliyatı ile anatomik ve işlevsel bozuklukları tedavi edebiliyoruz. Diğer bir deyişle, geniz akıntısı gibi kişiyi olumsuz yönde etkileyen, konforunu bozan bir soruna yol açan bir durumun veya durumların doğru tespiti ve uygun yöntemle tedavisi yapılırsa, geniz akıntısı çoğu kez ortadan kaldırılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...