Jump to content

Dilek Nasıl Dilenir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Olumlu düşüncelerle hayattaki pozitif durumları kendinize doğru çekmek elinizde! Yazıya döktüğünüz olumlu düşünceniz ise sizde güçlü bir "telkin" yaratır. Çünkü yazmak, bir dileği güçlendirir ve onun gerçekleşmesi için karşı konulmaz bir istekle donanırsınız.. Bir yere not ettiğiniz dileğinizi okuduğunuz sırada, salgılanan hormonlarınız ve beyninizde oluşan yeni nörolojik ağlar onun hayata geçmesi noktasında, sizi sürekli motive eder.

 

 

Hayat her zaman insanın önüne yeni sorunlar getiriyor. Oysa engeller yaşamın bir gerçeği. İhtiyaçlar listesi uzayıp gidiyor, çözülmeye muhtaç sorunlar yığılıyor. Zihninizi negatif dış koşulların kuşatmasından özgürleştirmek için öncelikle bir bakış açısı gerekli. Aklın çıkmazına işaret eden düşüncelere mağlup olmamak elinizde. Hayatta engellerin aşılması için yardımcı olabilecek müthiş "alternatif" yollar var. Bazen küçük bir hareketiniz değişim için bir fırsat olur. Zihinsel ve fiziksel olarak insanı tehdit eden onlarca obje, olay bireysel yaşamda kaçınılmaz. En karmaşık sorunlara ve zorluklara çözüm bulacak olumlu bir zihniyet, alternatif bir yol, yordam mutlaka var. Potansiyel olarak olumsuz ve zor durumlarda yıpranmamaya olanak sağlayan pozitif düşüncelerinizi canlı tutmayı günlük alışkanlık haline getirin. Hayatı geliştirmek, zor hallerden çıkmaya yardımcı olacak güç insanın içinde bir yerde. Olumlu düşünce ve dileklerin yarattığı inanılmaz bazı noktalara değinmek istiyorum:

 

 

İnsan, zihninde hem pozitif hem de negatif düşünceler barınır. İş, daha fazla çalışarak pozitif düşünme kalıplarını geliştirmekte. "Düşünce gücü" öyle kuvvetli bir program ki, hem çağımızda hem çok eski süreçlerde binlerce insan hayatını iyileştirmek ve hedeflerine ulaşmak için ondan destek aldı. Antik dünyada da mutlu olmak için zihin kontrolü savunulurdu. Kendinize dair herşeye koçluk zihniyetiyle yaklaşırsanız, istediğiniz ne varsa gerçekleştiğine şahit olursunuz.. Dış dünya tarafından dikte edilen negatif düşüncelere değil , içinizdeki koçun yönlendirmesine kulak verirseniz olumlu bir zihinsel tutumun sizi kuşattığını görmekte gecikmezsiniz.

Ancak , öncelikle iyi bir hayat yaşamak için istekli olmak gerekiyor. O yüzden bunu isteyen önce gözünü içine çevirmeli. Her şeyden önce, mutluluğun olumlu eylemlerin çocuğu ve bir iyilik hareketi olduğunu unutmayın. Sevinç ve memnuniyet arayan bir ruh karlı, sisli dağlarda değil, güneşli tepelerde dolaşır.

 

 

Sen hayatından ne istiyorsan…

Yaşamı tehdit edici duyguları reddetmek, neşeli olmak ve yaşama dair güzelliklerin var olduğuna inanmak gerekiyor ilk başta. İyi bir yaşam mutlaka insanın elinde. Bunun da reçetesi yine sizin ilmek ilmek örgünüzle ortaya çıkacak. Vücut hormonlarına sevinci, mutluluğu pompalamayı ve kendinize kendiniz hakkında "Kendimi her nasılsam o şekilde seviyor ve kabul ediyorum" gibi olumlu şeyler söylemeyi hiç denediniz mi? Size gelen içten yanıtı işittiniz mi? Sen hayatından ne istiyorsan hayatın sana tepkisi gecikmez! İyimser bir görünüme büründüğünüzde, ayaklarınız sakin bir limanın kenarına doğru sürüklenir. Başarısıya, geçit vermez yollardaki barikatları devirmekle ulaşırsınız.

 

 

Kendinizi gevşetin

Günlük eylemlerle negatife koşullanmış bedeni önce iyice gevşetmek gerekir. Bir kapının kulakları tırmalayan gıcırtısı nasıl menteşeleri yağlandığında sona eriyorsa, siz de kimi zaman doğada yürüyüşlerle, bazen klasik müziğin eşsiz tedavi gücüyle, ya da yazmanın mucizevi etkisiyle kendinizi gevşetin! Çünkü sorunlardan iyice kastığınız bedeninizin buna ihtiyacı var. Yaşam yasasında sen ne hissediyorsan o sana gelir! İnişli çıkışlı akışlar olsa da ruhu yaralayan değişik durumlardan sıyrılmayı öğreten işte o içinizdeki "koç"unuzdur. Şuna inanın ki, onun size vereceği ilk danışmanlık "geçmişi temizlemek"tir. Bunun için sık sık tekrarlayacağınız, hatta bir kağıda yazıp evde görülecek bir noktaya yerleştirdiğiniz şu anahtar cümle sihirli bir etki yaratacaktır bu arınma işleminde. "Geçmişi siliyorum, istediğim herşeyin olacağına inanıyorum."

 

 

Çetrefilli sorunlara olumlu zihinsel bir tutum oluşturmak için geçmişe dair sizi sıkıştıran ne varsa önce onlardan arınmakla başlamalı. Bunun yollarından biri kelime dağarcığınızda. Bir kere zihne yerleşen negatif tabloyu değiştirmek için ilk adım günlük dili olumlu kelimelere yapılandırmak, bazı cümleleri adeta bir yaşam parolası gibi sık sık tekrarlamaktan geçiyor.

 

 

İçsel terapi yöntemleri

Bedenimiz içinde devamlı titreşen, düşük voltajlı bir elektromanyetik akım var. Bu akım fiziksel bedenle sınırlanmamış. Bir bedenden diğerine akış özelliği olduğu gibi, insandan maddeye de akışı mümkün. Yani oturduğunuz kanepeye, giysilerinize, kullandığınız her şeye akış yapabiliyor. Olumsuz, pesimist ve beyninde kısır döngülerle yaşayan bir insanda ise bu akış kesiliyor! Çünkü doğadan güneşten,sudan, havadan, aydan, toprakten ve bitkilerden bize yayılan kozmik enerjinin önü negatif enerjilerle kapanır. Umutsuz, depresif, kendine inanmayan, cesareti kırılmış bir insan elinde varolana da küçümsemeyle bakar, asla sahip oldukları için teşekkür etmez. Sürekli en üstlere, ulaşamadıklarına gözünü diker ve onlar için ağlar. Oysa şükretmeyi, sahip olduklarına teşekkürü beceremeyen asla doymak bilmez! Maddeye olan tapınmayı bırakıp elinizdeki her şey için şükür edin.. Görebildiğiniz, yürüyebildiğiniz, varlığınız için…

 

 

Hayatı ve kendinizi daha pozitif bir yöne götürmeniz problemlere takılmak yerine, olumlu düşünme biçimlerine odaklanmak çok önemli. Zihin, beden ve ruh bir bütün. Kriz dolayısıyla, bu doğrultuda içsel terapi yöntemlerine hayli ihtiyaç duyulan dönemlerden birindeyiz. Belirsizlik ortamı kişilere çaresizlik hissini daha çok duyumsatıyor. Dolayısıyla içsel terapi yöntemleriyle sağlıklı zihinsel bir tavır geliştirmek gerekiyor. Hatta buna kendinizi zorlamalısınız. Olumlu insana ve doğru yaşama klavuzluk eden bir çok kitabın yazarı Albert Ellis’in de bu çerçevede, alttaki cümleleri çok dikkat çekici: "Kendinize getirdiğiniz zorunlulukları, güçlü ve esnek tercihlere dönüştürün. Kendinize getirdiğiz zorunluluklara eşlik eden rahatsız edici duyguları ve eylemleri zorla değiştirin. Düşünceleriniz, duygularınız ve eylemlerinizin dayatmacı olmamasına çalışın."

 

 

Yazıya dökülen dilek

Bu konularda o kadar çok kitap okudum o kadar çeşitli seminere katıldım ki.. (Örneğin Işık Kırgız’ın verdiği, Olumlu Düşünce Gücü" semineri) Hepsi de insana yaşama dair farklı bir kapı aralıyor. Bir kere, "pozitif olumlamalar" yaşamda güçlü dirençler oluşturuyor. , "Pozitif olumlama"nı bir başka yolu yazmak! Yazmanın etkisini de böyle bir seminerde öğrendim. Anlatılanlara göre, en büyük güç aslında yazmaktan geçiyor. Zihninize yazdığınız silinebilir, fakat kağıda yazılanlar kalıcıdır. En fazla istediğiniz dileğiniz her neyse, onu bir kağıda yazın ve hergün okuyun. Okudukça, o isteğinizle beyninizde inanılmaz bağlantılar oluşturursunuz.. Yazıya döktüğünüz dileğinizi günde iki defa okuyun.

 

 

Aslında yazının gücü de "düşünce gücü"yle eşdeğer. Zihninize yazdığınız silinebilir, izi kaybolabilir. Ama kağıda aktardığınız kalıcıdır. Bir defa yazmak on defa okumaktan daha etkileyicidir. Yazdığınız okuyarak tekrar edildikçe, o isteğinizle beyninizde inanılmaz bağlantılar oluşturursunuz.. Yazıya döktüğünüz isteğiniz günde iki defa okuyabilirsiniz. Telkinleriniz bu dileğinizi güçlendirecektir. Bu sırada salgılanan hormonlarınız ve beyninizde oluşan yeni nörolojik ağlar sayesinde, karşı konulmaz bir arzu üreteceksiniz onu gerçekleştirmeye. Fakat evrensel yasalara göre dilediğiniz şeyin başkasına zararı olacaksa ve karşı konulmaz hırslarınız onu ürettiyse, gerçekleşme ihtimali yoktur:) (Bazı mistik yerlerde, antik tapınaklarda, kutsal mekanlarda ve Hıdırellez gününde ağaçlara bağlanmış, farklı yerlere iliştirilmiş küçücük kağıtlarda yer alan dilekler de bu gücün etkisi. O dileklerin sahiplerini de mutlaka böyle bir güç motive etti.)

 

 

Kötücül düşünceler lavaboya!

Zihninizdeki tüm kötücül bilgileri, aklınızda ürettiğiniz hayali bir lavabo içine atmayı denediniz mi? Bunun gibi "pozitif düşünce gücü" kazanmak üzere zihinsel egzersizler geliştirebilirsiniz. Ve tabii aracınız olumlu cümleler olmalı. İnandırıcı ve yüksek volümle onları seslendirerek, egzersizlerinizi başlatabilirsiniz. Negatif algılamalara karşı koymak için masada, direksiyonda, bilgisayar karşısında, mutfakta “Daima bir çözüm yolu vardır”, "Yetenekliyim ve paylaşımcıyım" gibi cümleleri sık sık tekrarlamalısınız.

 

 

İstemediğimiz bir şey bile aklımızdan geçse, zihin o düşüncelere doğru hareket eder. Pozitif düşünce ise engeller olsa da hayatın güzelleşeceğine bir eklenti olarak aslında çok güçlü bir tutum. Dolayısıyla, doğal olarak pozitif kişileri ve hayattaki pozitif durumları kendinize doğru çekmeniz düşüncenin sihirli kuvvetiyle mümkün. Elde ettiğiniz bu enerjiyle, olumlu zihinsel duruş, gün boyunca sizinle birlikte olacaktır. Bundan sonra parolanız "düşünce" olsun. Ve işte aklınızan çıkarmamanız gereken anahtar cümle: "Düşündüğüm şeyler zamanla gerçeğe dönüyorsa sadece gerçekleşmesini istediğim şeyleri düşünmeliyim"

 

 

Her konudaki sorularınızı içeren maillerinizi bekliyorum. Güçlüklere karşı hayata geçirdiğiniz pozitif düşünceye dair deneyimlerinizi bana yazın, herkesle bu köşede paylaşarak, binlerce insana yayılmasını sağlayalım..

 

 

Daima beklediğiniz çözümlerin yolunuza çıkması umuduyla:)

 

 

Ayla Önder

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Hıdırellez-13 Adımda Dilek Nasıl Dilenir?

      1. Bugün Hiçbir Canlıya Zarar Vermek Yok. Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu bu günde dileklerimizin gerçek olması için öncelikle hiçbir canlıya zarar vermeyeceğiz. Bugün yeşil hiç bir şeyi koparmayacağımız ve kimseyi kırmayacağımız bir güne uyandık.   2. Pencereleri Açıyoruz. Hıdırellez günü erkenden kalkıp, evimizin kapı ve pencerelerini biraz açık bırakıyoruz ve bugün yeryüzüne inen tazelik ve bereketi içeriye alıyoruz.   3. Yüzümüzü Doğaya Dönüyoruz. Bugün fırsat buldukça - ya da

      , Yer: Çekim Yasası

×
×
  • Yeni Oluştur...