Jump to content

Tales Bağıntıları


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

"bir açının kenarları paralel doğrularla kesildiğinde kenarlar üzerinde ayrılan karşılıklı parçalar orantılı olur" (birinci Tales bağıntısı) ve "bir açının iki kenarı arasında kalan paralel parçaların oranı, bir kenar üzerinde açı köşesinin, paralellerin kesim noktasına kadar olan uzaklıkları oranı gibidir" (ikinci Tales bağıntısı) biçiminde ifade edilen bağıntılar. Tales bağıntıları, çeşitli düzlem geometri problemlerinin çözümünde yararlı bir araçtır.

Örneğin bir AB doğru parçasının çizimle eşit parçalara, sözgelimi 5 eşit parçaya bölünmesi için izlenen yol (A noktasından, AB ile doğrusal olmayan bir Ax doğrusu çizilir ve bunun üzerinde A'dan başlayarak cetvelle, örneğin 1'er santimetrelik arayla beş nokta işaretlenip en sonuncusu B noktasına bir doğruyla birleştirilir, öteki noktalardan da bu son çizilen doğruya paraleller çizilerek AB doğrusu beş eşit parçaya bölünür). Tales bağıntılarının bir uygulamasıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...